ارگاسم در بانوان

رسیدن به اوج لذت جنسی که با عنوان ارگاسم شناخته می گردد تاثیرات بسیار عمیقی در ابعاد متفاوت روحی و جسمی زوجین دارد. این واقعه هم برای خانم ها و هم آقایان بسیار مهم است چراکه به کمک آزادسازی هورمون ها طرفین به آرامش روحی رسیده و تا حد زیادی می توانند استرس های خود را کاهش دهند و از بروز بسیاری از بیماری های روحی همچون افسردگی مقابله نمایند. در ادامه به فرآیند رخداد ارگاسم در بانوان خواهیم پرداخت.

ارگاسم در بانوان

در وضعیتی که در حین رابطه جنسی ماهیچه ها منقبض شده و فرد تجربه ای منحصربه فرد از لذت جنسی را تجربه کند، اصطلاحا ارگاسم گفته می شود. رسیدن به ارگاسم در برخی بانوان اتفاق می افتد اما برخی دیگر از خانم ها ممکن است در رسیدن به اوج لذت جنسی ناموفق باشند که این امر می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

انواع ارگاسم در بانوان

رسیدن به اوج لذت جنسی در بانوان عموما از دوطریق محقق خواهد شد:

ارگاسم واژینال و ارگاسم کلوتریال

در ارگاسم واژینال، خانم ها از طریق رابطه جنسی و تحریک نقطه جی توسط آلت تناسلی مرد به ارگاسم می رسد.

درمقابل در ارگاسم کلوتریال، یک زن با تحریک کلیتوریس به اوج لذت جنسی دست می یابد.

همچنین در برخی موارد ممکن است در رسیدن به ارگاسم هر دو عامل فوق الذکر به طور همزمان تاثیرگذار باشند.

عوامل تاثیرگذار در ارگاسم بانوان

سلامت ذهنی: یکی از اصلی ترین مولفه های تاثیرگذار در رسیدن به ارگاسم سلامت روحی و ذهنی هر بانویی می باشد. در وضعیتی که فرد درگیر مشکلاتی همچون افسردگی باشد و یا داروهای خاص ضدافسردگی را مصرف نماید، عموما قادر به لذت بردن به صورت تمام و کمال نخواهند بود.

شرایط سنی: افزایش سن نیز می تواند یکی از مولفه های تاثیرگذار در کاهش لذت از رابطه جنسی و عدم دستیابی به ارگاسم باشد. همچنین یائسگی به دلیل کاهش هورمون های زنانه در بدن بر کاهش میل جنسی در بانوان تاثیرگذار است.

ویژگی های فردی: ویژگی های فردی نیز می تواند در میزان میل جنسی تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال افرادی که اعتمادبه نفس پایینی دارند یا دید چندان مثبتی نسبت به خود ندارند، عموما نمی توانند به اوج لذت جنسی دست یابند.

عدم وجود رابطه عاشقانه: عشق و علاقه میان زوجین یکی از دلایل دستیابی به ارگاسم است و درمقابل عدم وجود عشق و علاقه می تواند منجر به عدم دستیابی به اوج لذت جنسی گردد.

درمان ناباروری: ناباروری و استرس های حاصله از آن می تواند در عدم دستیابی به ارگاسم تاثیرگذار باشد.

مصرف برخی داروها: ابتلا به برخی بیماری ها همچن دیابت، فشارخون، سرطان، سندرم تخمدان پلی کیستیک و… و همچنین مصرف داروهایی برای مدیریت این بیماری ها می تواند تاثیرات منفی بر میل جنسی و رسیدن به ارگاسم در بانوان داشته باشد.

علائم ارگاسم در بانوان

در زمان ارضا شدن بدن زن واکنش هایی نشان می دهد که نشان دهنده رسیدن به ارگاسم است ازجمله:

افزایش قطر رحم

خروج ماده ای لزج و عموما بی رنگ از بدن

سفت شدن نوک سینه ها

ارگاسم دیرهنگام در بانوان

توضیحات دکتر حبیبه احمدی درخصوص ارگاسم در بانوان

در برخی موارد ممکن است یک خانم دیر به ارگاسم برسد که این مسئله می تواند ناشی از دلایل متفاوتی باشد ازجمله:

مشغولیت های ذهنی

اضطراب

استرس

خستگی های جسمی

اختلالات هورمونی

ترس از بارداری

تجارت منفی از اولین رابطه جنسی

آسیب های فیزیولوژیک

مراحل دستیابی به ارگاسم در بانوان

هرچند که مراحل دستیابی به ارگاسم را نمی توان کاملا تفکیک کرد اما به طور کلی 4مرحله در رسیدن به اوج لذت جنسی تعریف شده است ازجمله:

مرحله اول: تحریک

تحریک یا انگیزش به عنوان اولین مرحله در انجام رابطه جنسی و دستیابی به ارگاسم شناخته می گردد. در این مرحله خون در ناحیه تناسلی به دلیل تحریک افزایش یافته و کلیتوریس سفت می شود، همچنین به تدریج واژن ترشحاتی را انجام می دهد که منجر به لیز شدن دیواره واژن می شود و عمل دخول را راحتتر می کند.

در همین زمان ضربان نبض و فشارخون افزایش یافته و حرارت اندام های جنسی بالا می رود.

مرحل دوم: پالاتو

پلاتو یا دوام برانگیختگی جنسی به عنوان دومین مرحله در رابطه جنسی شناخته می شود. در این وضعیت دیواره خارجی واژن به دلیل افزایش خون در این اندام متورم شده و این امر منجر به تنگی دیواره ورودی مهبل می گردد. در این مرحله تنفس و ضربان نبض سریعتر شده و تخمدان و رحم بزرگتر می شود، همچنین در این وضعیت حرکات زن سریعتر می گردد.

مرحله سوم: اوج لذت جنسی

در این مرحله واژن به طور ریتمیک شروع به انقباض می کند. همچنین انقباضات مقعد به طور غیرارادی رخ می دهد. تعداد نبض و فشار خون نیز افزایش یافته و درحین انقباضات واژن، ارگاسم رخ می دهد. توجه داشته باشید که تمامی این مراحل به طور طبیعی طی خواهد شد.

مرحل چهارم: آرامش

در مرحله نهایی پس از ارگاسم به تدریج نبض کاهش یافته، همچنین تورم بافت ها و خون در واژن کاهش یافته، رنگ تیره واژن که بر افزایش خون در این اندام ایجاد شده بود به حالت اولیه خود بازمی گردد، درنهایت بدن آرام و سست شده و در برخی موارد عرق می کند.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *