برداشتن رحم آخرین انتخاب پزشک!

با خارج کردن رحم میل جنسی کاهش می یابد؟ برداشتن رحم زندگی زنان را چگونه تحت تاثیر قرار می دهد و چه محدودیت ها و آسیب هایی برای آن ها ایجاد می کند؟

خارج کردن رحم و تخمدان

خارج کردن رحم و تخمدان

عمل برداشتن رحم یا هیسترکتومی چیست؟

یکی از روش های درمان بیماری های زنان، عمل خارج کردن رحم و یا کل تخمدان ها و رحم است. بسته به تشخیص پزشک و با توجه به شرایط بیمار، در نظر گرفتن روش های درمان، پزشک روش هیسترکتومی را تجویز می کند. در صورتی که اگر تخمدان ها خارج نشوند تغییری در سیستم میل جنسی فرد صورت نمی گیرد. برای کاهش عوارض نظر و دیدگاه پزشک بسیار تاثیر گذار است.

 

رحم چیست؟

رحم عضوی از بدن زنان، دارای ویژگی ها و وظایف متعدد که وظیفه عمده آن تولید مثل، زایمان، رشد جنین، عادت ماهانه است.

از دیگر عضو های اختصاصی بدن زنان، تخمدان ها و لوله های فالوپ است.

تخمدان ها نقش بسزایی در تولید هورمون های زنانه، هورمون های تولید مثل و… دارند.

وقتی عارضه و بیماری هایی برای این دستگاه از بدن زنان اتفاق می افتد، یکی از روش های مقابله با این بیماری ها، خارج کردن رحم است، که به این عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم می گویند.

هیسترکتومی با لاپاراسکوپی

هیسترکتومی با لاپاراسکوپی

هیسترکتومی

جراحی که در طی آن رحم خارج می شود، هیسترکتومی یا برداشتن رحم است.

گاهی پزشک کل رحم را به تنهایی خارج می کند و گاهی تخمدان ها و لوله های فالوپ نیز با رحم برداشته می شود.

عمل خارج کردن رحم به چند منظور انجام می گیرد. بسته به نوع بیماری فرد، شدت آن و تشخیص پزشک ممکن است، یکی از موارد زیر در جراحی هیسترکتومی اعمال شود:

 • کل رحم را خارج کند.
 • قسمتی از رحم را که معمولا بخش بالایی رحم است، تا ابتدای دهانه رحم یا گردن رحم را خارج کند.
 • گاهی پزشک کل رحم و قسمتی از اطراف آن و همچنین قسمتی از واژن را نیز خارج می کند که به رحم برداری رادیکال معروف است. خارج کردن تخمدان ها نیز در این گروه از عمل هیسترکتومی قرار دارد.

روش های انجام عمل هیسترکتومی

 • خارج کردن رحم از راه شکمی که به برش شکم و خارج کردن رحم منجر می شود.
 • خارج کردن رحم از راه واژینال که برش برای جراحی در داخل بدن و داخل واژن صورت می گیرد.
 • خارج کردن رحم با لاپاراسکوپی که روشی جدید و از طریق لوله ای با قطر کم که بر روی آن دوربین نصب شده است انجام می گیرد. برش های کوچک بر روی شکم برای ورود لاپاراسکوپ و همچنین انجام عمل، صورت می گیرد.
 • خارج کردن رحم با رباط و لاپاراسکوپی که در این هم از لاپاراسکوپ استفاده شده و از رباط استفاده می شود.

چه زمانی جراحی هیسترکتومی انجام می شود؟

پزشک از اقدام های درمانی، از نظر دارویی و دیگر روش ها برای درمان هر یک از بیماری های دستگاه تولید مثل زنان استفاده می کند. در صورتی که این روش ها نتیجه مطلوب و دلخواه را نداشته باشند، از هیسترکتومی استفاده می شود. در واقع این روش از آخرین روش های درمان است.

برای درمان کدام بیماری ها از هیسترکتومی استفاده می شود؟

بیماری هایی که از هیسترکتومی برای درمان استفاده می شود

مواردی که از هیسترکتومی برای درمان استفاده می شود

افتادگی رحم

وقتی رحم از جایگاه خود خارج می شود و به سمت قسمت پایین بدن و واژن نزدیک شده و فشار می آورد، به اصطلاح می گویند فرد دچار افتادگی رحم شده است.

در این وضعیت بیمار درد در ناحیه لگن و شکم دارد و گاهی ممکن است دچار افتادگی مثانه نیز بشود.

علت های بروز افتادگی رحم، زایمان های متعدد، چاقی مفرد و یائسگی نیز است. برای درمان، ورزش هایی برای تقویت ماهیچه ها لگن داده و از دارو نیز استفاده می شود. در صورتی که این روش ها باعث بهبودی نشوند، پزشک بسته به تشخیص خود و بیماری فرد عمل خارج کردن رحم را تجویز می کند.

فیبروم رحمی

در درون رحم بسیاری از زنان توده و یا تومور های خوش خیم و غیر سرطانی وجود دارد به نام فیبروم رحم، که به دلایلی از جمله تغذیه ناسالم شروع به رشد کرده و افزایش سایز و تعداد پیدا می کنند. در صورتی که این افزایش سایز صورت بگیرد، فرد دچار درد در ناحیه لگن، مشکلات مثانه و یا ادراری، مشکل در باروری و سقط جنین، درد ها و شدت بالای خونریزی قاعدگی می شود. در صورتی که تعداد و حجم این توده ها بزرگ باشد پزشک عمل را پیشنهاد می دهد. اما لازم به ذکر است پس از یائسگی این تومور ها کوچک شده ونیاز به عمل ندارد.

آندومتریوز

در این بیماری، سلول های رحمی در خارج و داخل رحم شروع به رشد کرده، در داخل رحم دیواره ها ضخیم می شود و در خارج نیز این سلول ها رشد می کنند. فرد دچار درد های بسیار در شکم و لگن، همچنین خونریزی های خارج از دوره قاعدگی می شود.

نکته مهم درباره این بیماری تشخیص به موقع آن است.

درصورتی که این تشخیص به موقع باشد فقط با جراحی همان توده ها و سلول ها قابل درمان است و نیاز به عمل خارج کردن رحم نیست. اما اگر این بیماری پیشرفت کرده باشد و یا پس از جراحی توده ای دوباره ایجاد شود، نیاز به عمل هیسترکتومی است.

اندومیوز

هنگامی که سلول های رحمی شروع به رشد غیر طبیعی می کنند، بافت هایی ایجاد شده و ضخامت دیواره رحم افزایش پیدا می یابد. در این بیماری نیز اگر روش های دارویی موثر نباشد از عمل استفاده می شود.

سرطان های دستگاه تولید مثل زنان

زمانی که سرطان های دستگاه تولید مثل زنان از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان و سرطان رحم رخ می دهد، فرد نیاز به هیسترکتومی  پیدا می کند. در ۷۰ درصد موارد سرطان های دستگاه تولید مثل زنان این عمل بهترین روش موجود است.

عوارض برداشتن رحم یا جراحی هیسترکتومی

با توجه به پیچیدگی و مشکلات عمل خارج کردن رحم، عوارض نیز در پی دارد. از جمله عوارض آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افسردگی: افرادی که عمل هیسترکتومی را انجام می دهند، پس از عمل به دلیل یائسگی زودرس، پایین اومدن سطح هورمون های بدن، عدم باروری، و… دچار افسردگی می شوند. اگر این افسردگی ادامه دار باشد نیاز به روانپزشک یا روان درمانگر است.
 • احتمال عفونت بخیه ها: در عمل باز، شکم بخیه خورده و نیاز به مراقب دارد. فرد باید تمامی نکات را رعایت و داروهای تجویزی پزشک خود را به موقع مصرف کند و از هرگونه دستکاری بخیه ها خودداری نمایند. همچنین پانسمان ها به موقع تعویض شده تا از عفونت احتمالی جلوگیری شود.
 • قطع عادت ماهانه: در پی خارج کردن رحم، عادت ماهانه فرد قطع می شود. عادت ماهانه تاثیر بسیار زیادی در زندگی زنان و سلامت جسمی آن ها دارد. توانایی باروری و فرزند آوری در بانوان از جمله موارد مهم آن است. عادت ماهانه، تنظیم کننده هورمون های جنسی، وزن مناسب، بهبود عملکرد تیروئید و… است.
 • یائسگی زود رس: بعد از عمل خارج کردن رحم، فرد دچار قطع دوره ماهانه شده و یائسگی زودرس اتفاق می افتد. یائسگی زود خود باعت ایجاد افسردگی، گرگرفتگی، عدم تنظیمات هورمون ها و … می شود.
 • عدم تمایل به رابطه جنسی: از عوارض دیگر هیسترکتومی تاثیرات آن بر روی روابط جنسی و میزان میل جنسی بانوان است. اگر تخمدان ها در طی عمل خارج نشوند، تاثیر بسزایی بر روی میل جنسی ندارد اما اگر تخمدان ها خارج شوند، تاثیرات زیادی بر میل جنسی می گذارد.
 • لخته شدن خون: عمل هیسترکتومی عملی سخت است که استراحت مطلق پس از آن ضروری است. پس از این عمل، بیمار نیاز به استراحت و مراقب ویژه دارد و باید از پیاده روی های طولانی و فعالیت های سنگین جلوگیری شود. در غیر این صورت فرد ممکن است دچار لخته شدن در بافت ها و سیاه رگ ها شود. برای معالجه از جوراب های مخصوص و فشار دهنده استفاده می شود.

از جمله موارد دیگر که در پی خارج کردن رحم اتفاق می افتد، پوکی استخوان، مشکلات ادرار و ایجاد بیماری های قلبی است.

خلاصه مطلب

رحم و دستگاه تولید مثل بانوان از جمله دستگاه های فوق العاده حساس بدن زنان است. به دلایل بسیاری بیماری های زنان به صورت پنهان و نیمه پنهان هستند که تشخیص و درمان آن بسیار حساس و دشوار است. مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان می تواند در تشخیص و روند درمان تاثیر بسزایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *