بی اختیاری ادرار و درمان قطعی آن

میلیون ها زن در جهان با مشکل بی اختیاری ادرار (Urinary Incontinence) یا به اختصار UI مواجه هستند. برخی از زنان ممکن است هنگام دویدن یا سرفه، با این مشکل مواجه شوند که ناگهان چند قطره ادرار از آن ها خارج شود. برای برخی از زنان، خجالت زدگی از این موضوع باعث می شود تا از لذت بسیاری از فعالیت ها در کنار خانواده و دوستانشان باز بمانند. از دست دادن ادرار همچنین می تواند طی فعالیت جنسی رخ دهد و باعث پریشانی عاطفی زیادی شود. آیا شما هم با این مشکل مواجهید؟ می دانید که علل بروز بی اختیاری ادرار چیست و درمان قطعی آن چیست؟ آیا می دانید که برای درمان بی اختیاری ادرار به کدام دکتر زنان در تهران باید مراجعه کرد؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

بی اختیاری ادرار چیست؟

بی اختیاری ادراری یا Urinary Incontinence مشکلی است که در آن فرد کنترل مثانه خود را از دست می دهد و در آن یا کل محتوای مثانه خالی می شود یا تنها نشتی در آن اتفاق می افتد. این مشکل با توجه به علت بروز آن، می تواند موقتی یا مزمن باشد که در هر صورت نیاز به ریشه یابی و درمان به شیوه های مختلف دارد. بنا به آمار ارائه شده از سوی بنیاد مراقبت از اورولوژی،  روزانه میلیون ها نفر از بزرگسالان مشکل بی اختیاری ادرار را در جهان تجربه می کنند اما این مشکل بیشتر در زنان بالای 50 سال دیده می شود. بارداری و زایمان، یائسگی و ساختار مجاری ادراری زنان این تفاوت را به وجود می آورد اما زنان و مردان می توانند از آسیب عصبی، نقص مادرزادی، سکته، مولتیپل اسکلروزیس و مشکلات جسمی مرتبط با افزایش سن دچار بی اختیار ادرار شوند.

بی اختیاری

عملکرد مثانه در افراد مبتلا به بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری به علت مشکلاتی در عضلات و اعصاب ایجاد می شود که به نگه داشتن یا دفع کردن ادرار کمک می کند. بدن، ادرار – آب و مواد زائد دفع شده توسط کلیه ها – را در مثانه که اندامی شبیه بادکنک است ذخیره می کند. مثانه به مجرای ادرار، یعنی لوله ای که از طریق آن ادرار از بدن خارج می شود، متصل می شود. در هنگام ادرار کردن، عضلات دیواره مثانه منقبض می شوند و ادرار را مجبور به خارج شدن از مثانه و مجرای ادرار می کنند. در همان زمان، عضلات اسفنکتر اطراف مجرای ادرار شل شده و باعث می شوند ادرار از بدن خارج شود. اگر عضلات مثانه شما ناگهان منقبض و اسپاسم شود یا عضلات اسفنکتر از قدرت کافی و مناسبی برای جلوگیری از ادرار برخوردار نباشند، بی اختیاری ادرار رخ خواهد داد. در صورت آسیب دیدن عضلات، ادرار ممکن است با فشار کمتری نسبت به حالت معمول خارج شود و باعث تغییر وضعیت مثانه شود. اضافه وزن که با افزایش فشار شکم همراه می باشد، می تواند بی اختیاری ادرار را تا حدی بدتر کند. خوشبختانه کم کردن وزن می تواند از شدت آن تا حدی بکاهد.

موارد بروز بی اختیاری ادرار

علت بی اختیاری ادراری چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، بی اختیاری در ادرار کردن به دو دسته بی اختیاری مزمن و بی اختیار موقت تقسیم می شود که هر یک از آن ها علل خاص خود را دارند. در ادامه به علل این مشکل اشاره خواهیم کرد:

علل بی اختیاری ادراری موقت

این نوع بی اختیاری به صورت موقت و برای مدتی باقی است که با کنترل تغذیه و دنبال کردن رژیم غذایی صحیح می توان مشکل را رفع کرد. از مهم ترین علل بی اختیاری موقت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف الکل
 • مصرف کافئین
 • مصرف چای و قهوه
 • مصرف نوشیدنی های گازدار
 • خوردن غذاهای دارای ادویه و قند زیاد یا مواد اسیدی مانند مرکبات
 • مصرف دخانیات
 • مصرف برخی داروها مانند داروهای فشار خون، داروهای کنترل قند خون و …
 • مصرف دوز زیادی از ویتامین ها مانند ویتامین C و ویتامین B
 • یبوست
 • عفونت مجاری ادرار
 • چاقی

علل بی اختیاری ادراری مزمن و دائمی

این نوع بی اختیاری نیاز به درمان توسط بهترین متخصص زنان دارد. از مهم ترین علل این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زایمان و بارداری
 • افزایش سن
 • یائسگی
 • هیسترکتومی
 • سرطان پروستات یا بزرگ شدن پروستات در آقایان
 • اختلالات عصبی


چه عواملی احتمال بروز بی اختیاری را افزایش می دهد؟

عوامل زیر در افزایش خطر ابتلا به بی اختیاری ادراری نقش دارند:

 • جنسیت: زنان بخ دلیل آناتومی بدن و همچنین بارداری و زایمان بیشتر در معرض بی اختیاری ادرار قرار دارند؛
 • سن: افزایش سن با ضعیف شدن عضلات مثانه و مجاری ادرار همراه خواهد بود و این امر باعث بی اختیاری ادرار می شود؛
 • چاقی و اضافه وزن: داشتن اضافه وزن باعث افزایش فشار روی عضلات مثانه می شود و این فشار ضعیف شدن آن ها را همراه دارد که با سرفه و عطسه، ادرار نشت می کند.
 • وراثت: بی اختیاری می تواند عامل ارثی داشته باشد.
عوامل افزایش دهنده بی اختیاری ادرار

انواع بی اختیاری ادرار کدامند؟

بی اختیاری انواع مختلفی دارد که علل آن ها متفاوت است. در ادامه به بررسی این انواع می پردازیم.

بی اختیاری استرسی

اگر سرفه، خندیدن، عطسه یا حرکاتی که به مثانه شما فشار وارد می کند، باعث نشت ادرار شما شود، ممکن است مبتلا به بی اختیاری استرسی شده باشید. تغییرات بدنی ناشی از بارداری، زایمان و یائسگی اغلب باعث بی اختیاری استرسی می شود. این نوع از بی اختیاری در زنان بسیار شایع می باشد و در بسیاری از افراد قابل درمان است.

بی اختیاری استرسی می تواند در هفته قبل از دوره قاعدگی بدتر شود. در آن موقع، کاهش سطح هورمون استروژن ممکن است باعث کاهش فشار عضلانی در اطراف مجرای ادرار شود و احتمال نشت ادرار را تا حدی افزایش دهد. بروز بی اختیاری استرسی پس از یائسگی افزایش می یابد.

بی اختیاری اضطراری

اگر پس از احساس ناگهانی، نیاز به دفع ادرار داشتید و بدون هیچ دلیل مشخصی ادرار خود را خارج کردید، ممکن است بی اختیاری اضطراری داشته باشید. علت شایع بی اختیاری اضطراری، انقباضات نامناسب مثانه است. سیگنال های عصبی غیر طبیعی و نامناسب ممکن است دلیل این اسپاسم و انقباض مثانه باشد.

مثانه بیش فعال

مثانه بیش فعال زمانی اتفاق می افتد که اعصاب غیرطبیعی و نابجا در زمان نامناسب سیگنال هایی را به مثانه ارسال می کنند و باعث می شوند عضلات آن بدون برنامه ریزی فشرده شوند. تخلیه تا هفت بار در روز برای بسیاری از خانم ها امری طبیعی است اما زنان با مثانه بیش فعال ممکن است دریابند که باید دفعات بیشتری ادرار کنند.

به طور خاص، علائم مثانه بیش فعال عبارتند از:

 • تکرر ادرار – دفع ادرار هشت بار یا بیشتر در روز یا دو یا چند بار در شب.
 • فوریت ادراری – نیاز شدید به دفع ادرار فوری.
 • اضطرار در بی اختیاری – نشت ادرار که به دنبال یک اضطرار شدید و ناگهانی ایجاد می شود.
 • شب ادراری – شب از خواب بیدار شدن برای ادرار کردن.

بی اختیاری عملکردی

افرادی که دارای مشکلاتی هستند که در فکر، حرکت یا برقراری ارتباط، اختلال ایجاد می کنند، ممکن است در رسیدن به توالت مشکل داشته باشند. به عنوان مثال یک فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است آن قدر خوب فکر نکند که بتواند حرکت به موقع خود را به یک سرویس بهداشتی برنامه ریزی کند. فردی که روی صندلی چرخدار است ممکن است برای رسیدن به موقع به توالت فرنگی مشکل داشته باشد. شرایطی مانند بیماری آرتروز، بیشتر با افزایش سن اتفاق می افتد و بخشی از بی اختیاری زنان مسن در خانه های سالمندان، به همین علت است.

بی اختیاری سرریزی

بی اختیاری سرریز زمانی رخ می دهد که مثانه به درستی و به طور کامل تخلیه نشود و باعث ریختن ادرار شود. پزشک می تواند این مشکل را بررسی کند. آسیب های عصبی ناشی از بیماری دیابت یا بیماری های دیگر می توانند منجر به سست شدن عضلات مثانه شود. تومورها و سنگ های مجاری ادراری می توانند مجرای ادرار را مسدود نمایند. بی اختیاری سرریزی در زنان بسیار نادر می باشد.

راه های تشخیص بی اختیاری ادرار چیست؟

زمانی که برای درمان بی اختیاری به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنید، وی ابتدا سوابق پزشکی شما را بررسی می کند و از نظر فیزیکی شما را بررسی می کند. سپس به کمک آزمایش ادرار و بررسی عفونت احتمالی و همچنین بررسی مثانه از مشکل بی اختیاری شما اطمینان پیدا می کند و بهترین راه را برای درمان پیشنهاد می کند.

راه های درمان قطعی بی اختیاری ادرار

خوشبختانه بی اختیاری مشکلی غیرقابل درمان نیست و با مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان خوب می توانید این مشکل را رفع کنید. بهترین روش درمان بی اختیاری ادراری عبارتند از:

درمان بی اختیاری ادرار با روش لیزر

در این روش لیزر واژینال co2 بدون هیچ گونه برش و بخیه و بدون درد و خونریزی، سبب تقویت ماهیچه های ناحیه لگن می شود. لیزر واژینال یک روش امن و مطلوب در درمان بی اختیاری ادرار است.

لیزر که باعث تحریک کلاژن سازی و افزایش خونرسانی می شود، می تواند سبب تقویت عضلات کف لگن شود. از این رو درمان با لیزر یک روش کم تهاجمی می باشد.

عمل جراحی برای درمان بی اختیاری

چندین روش جراحی می تواند مشکلاتی را که باعث بی اختیاری ادرار می شوند، درمان کند:

 • روش های اسلینگ: از مواد مصنوعی (مش) یا نوارهای بافت بدن شما برای ایجاد یک زنجیر لگنی در زیر مجرای ادرار استفاده می شود. اسلینگ کمک می کند تا مجرای ادرار بسته شود، مخصوصاً هنگام سرفه یا عطسه.
 • جراحی افتادگی در زنانی که افتادگی اندام لگن و بی اختیاری مختلط دارند: این جراحی شامل ترکیبی از روش اسلینگ و جراحی افتادگی باشد. ترمیم افتادگی اندام لگن به تنهایی باعث بهبود علائم بی اختیاری ادرار نمی شود.
 • اسفنکتر ادراری: یک حلقه کوچک و پر از مایع در اطراف گردن مثانه کاشته می شود تا اسفنکتر ادرار را بسته نگه دارد تا زمانی که نیاز به دفع ادرار باشد. برای ادرار کردن، دریچه ای را که زیر پوست شما کاشته شده فشار می دهید که باعث تخریب حلقه می شود و اجازه می دهد ادرار از مثانه شما جریان یابد.

بهترین دکتر درمان بی اختیاری ادرار در تهران

بی اختیاری ادرار می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد کند و زندگی روزمره او را با سختی همراه کند. به همین دلیل لازم است که برای رفع مشکل به بهترین متخصص زنان تهران مراجعه شود تا با بررسی علت، راه درمان صحیح چه به کمک دارو چه با لیزر یا جراحی انجام شود. یک متخصص زنان خوب با تشخیص صحیح مشکل را به زودی درمان خواهد کرد.

سوالات متداول درباره بی اختیاری ادرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *