دکتر حبیبه احمدی / جراحی زیبایی زنان / ترمیم پارگی واژن بعد از زایمان طبیعی و رابطه جنسی
۷ دقیقه
ترمیم واژن بعد از زایمان و رابطه

ترمیم پارگی واژن بعد از زایمان طبیعی و رابطه جنسی

آنچه می خوانید...
Rate this post

دلایل مختلفی را می توان برای پارگی واژن بر شمرد. وارد شدن فشار زیاد به بافت واژن در پی زایمان طبیعی و اولین رابطه جنسی از مهم ترین آن ها هستند. اما آیا راهی برای درمان و ترمیم پارگی واژن وجود دارد؟ آیا این روش ها دائمی هستند؟ چگونه می توان بهترین دکتر ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی را پیدا کرد؟ ما در ادامه این مقاله از سایت دکتر حبیبه احمدی، جراح و متخصص زنان و زایمان در تهران قصد داریم شما را با روش های موثر جهت ترمیم واژن بعد از پارگی بیشتر آشنا کنیم.

دلایل پارگی واژن

دو دلیل اصلی و عمده را می توان برای پارگی واژن در نظر گرفت که یکی از آن ها اثرات زایمان طبیعی و دیگری وارد آمدن فشار غیر عادی هنگام اولین رابطه جنسی است. البته بیشتر بانوانی که این مشکل را تجربه می کنند، در پی زایمان طبیعی دچار این مشکل شده اند. در ادامه هر دوی این موارد را مورد بررسی قرار داده ایم:


پارگی واژن در اولین رابطه

پارگی واژن به دلیل نزدیکی و برقراری رابطه جنسی عارضه ای نادر است و فقط در برخی شرایط خاص اتفاق می افتد. در صورتی که فشار زیادی در طول رابطه جنسی به بافت واژن وارد آید، این اتفاق بروز پیدا می کند. در صورتی که خانمی بعد از نزدیکی دچار پارگی واژن شود، شدت این مشکل بعد از چند روز کاهش پیدا کرده و وضعیت واژن بهبود می یابد. استفاده از روان کننده هایی مثل لوبریکانت به کاهش اصطکاک در زمان نزدیکی کمک می کند و بدین ترتیب از بروز پارگی واژن جلوگیری می نماید.


پارگی واژن در زایمان طبیعی

زایمان یکی از استرس آورترین و در عین حال شیرین ترین لحظاتی است که بسیاری از زنان آرزوی تجربه آن را دارند. بسیاری از مادران از روش زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن فرزند خود بهره می گیرند اما زایمان طبیعی موجب وارد آمدن فشار بسیار زیادی به بافت واژن شده و در برخی از مواقع ممکن است به دلیل کشیدگی زیاد این بافت ها دچار کبودی و یا پارگی شوند. که معمولا پس از چند هفته بهبود پیدا خواهند کرد. اما نکته قابل توجه این است که این بافت ها هرگز مانند زمان پیش از زایمان نخواهند شد. به همین دلیل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی دغدغه بسیاری از این بانوان شده است.


اهداف ترمیم واژن

با توجه به فشار وارده بر واژن در طول زایمان طبیعی، بروز گشادی واژن و یا پارگی آن بسیار شایع است. اما نکته قابل توجه این است که پس از بهبود پیدا کردن واژن باز هم بافت آن به حالت قبل خود باز نخواهد گشت. به همین دلیل ممکن است فرد با مشکلاتی مواجه شود که برای برطرف نمودن آن ها نیاز به تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی داشته باشد. از شایع ترین مشکلات واژن پس از زایمان طبیعی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • کاهش لذت جنسی از ابتدایی ترین و شایع ترین مشکلاتی است که زوجین پس از زایمان طبیعی بانوان با آن مواجه می شوند.
  • از دیگر مشکلاتی که برخی از بانوان آن را تجربه می نمایند، بی اختیاری ادرار است. زیرا علاوه بر گشادی واژن، عضلات کف لگن نیز ضعیف شده اند. به همین دلیل ممکن است فرد هنگام خندیدن و یا عطسه کردن کمی دچار نشت ادرار شود.
  • خشکی واژن نیز از جمله مشکلاتی است که بانوان پس از زایمان طبیعی با آن مواجه می شوند. زیرا میزان هورمون استروژن در بدن کاهش یافته و رطوبت بافت های واژن از بین می رود. این موضوع موجب درد و سوزش هنگام دفع ادرار و یا رابطه جنسی می شود.
پارگی واژن بعد از زایمان و رابطه

روش های موثر برای ترمیم واژن

با توجه به میزان ضعف بافت واژن روش های مختلفی برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی وجود دارد. که از موثرترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.


پیروی از رژیم غذایی مناسب

از آنجایی که پس از زایمان، بدن برای ترمیم بافت های آسیب دیده به پروتئین نیاز دارد. بهتر است حتما میزان پروتئین دریافتی بدن خود را افزایش دهید. همچنین سعی کنید در طول روز حتما به میزان کافی میوه و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان مصرف نمایید.


انجام تمرینات کگل

این تمرینات به مادران کمک می نماید تا پس از زایمان عضلات کف لگن خود را تقویت نموده و گشادی واژن را نیز بهبود ببخشند. در این تمرینات فرد عضلات خود را مانند زمانی که ادرار می کند، منقبض نموده و پس از چند ثانیه خود را رها می کند. حداقل باید در طول روز شش تمرین ده تایی انجام شود. البته از این روش نمی توان برای گشادی های شدید که می توانند موجب عفونت واژن شوند، استفاده نمود.


جوانسازی واژن با لیزر

از لیزر آر اف هیگز معمولا زمانی استفاده می شود که میزان استروژن در بدن کاهش یافته است. از طرفی با استفاده از اشعه لیزر باعث تحریک بافت های واژن شده و کلاژن سازی در این قسمت ها را افزایش می دهد. معمولا انجام لیزر درمانی به منظور ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می برد. از طرفی این روش درمانی می تواند به کنترل ادرار و شل شدگی واژن نیز کمک نماید. اما توجه داشته باشید که برای انجام لیزر درمانی نیاز است حداقل سه ماه پس از زایمان اقدام نمایید.


واژینوپلاستی

یکی دیگر از روش های موثر جهت ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی واژینوپلاستی است. از این روش معمولا به منظور تقویت عضلات کف لگن استفاده می شود. از طرفی گشادی واژن را نیز به طور کامل برطرف می نماید، که می تواند منجر به تقویت حس جنسی نیز شود. در بسیاری از مواقع افرادی که دچار بی اختیاری ادراری بوده اند نیز با استفاده از این روش توانسته اند آن را برطرف نمایند. البته توجه داشته باشید که برای انجام این روش باید حدود سه تا شش ماه پس از زایمان طبیعی اقدام نمایید.


لابیاپلاستی

لابیاها نیز تاثیر بسیار زیادی در افزایش حس جنسی دارند. که ممکن است پس از زایمان طبیعی دچار کشیدگی و آسیب دیدگی شوند. به همین دلیل در برخی از مواقع می توان از لابیاپلاستی به عنوان روشی برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی استفاده نمود. این روش می تواند منجر به  زیبایی واژن شده و گشادی آن را نیز برطرف نماید.


پرینه پلاستی

پرینه پلاستی از دیگر روش های ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی می باشد. که در صورتی که پارگی واژن زیاد باشد از آن استفاده می شود. معمولا بانوانی که به منظور زیبایی می خواهند ترمیم واژن انجام دهند از این روش استفاده نمی کنند. استفاده از پرینه پلاستی معمولا به افرادی توصیه می شود که واژن آن ها پس از زایمان طبیعی به شدت دچار پارگی شده است.


پرینورافی

جراحی پرینورافی یک نوع عمل سرپایی نیز به منظور ترمیم بافت های پرینه پس از زایمان طبیعی مورد انجام قرار می گیرد. این روش ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی در برخی از مواقع به همراه واژینوپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد.


انتخاب بهترین دکتر ترمیم پارگی واژن بعد از زایمان

به طور کلی باید بدانید که زایمان طبیعی می تواند آسیب های جدی به واژن شما وارد نماید. اما امروزه تمامی این آسیب ها قابل درمان و ترمیم می باشند. نکته قابل توجه در رابطه با ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی این است که شما بهتر است پس از زایمان رژیم غذایی مناسب و تمرینات کگل را شروع نمایید. سپس با توجه به میزان آسیب دیدگی و نظر پزشک مناسب ترین روش را برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی انتخاب نمایید. نکته دیگری که باید جهت ترمیم واژن پس از زایمان مد نظر داشته باشید، اهمیت انتخاب بهترین متخصص زنان است. هرچه پزشک شما از تخصص و تجربه بالاتری در زمینه جراحی های زیبایی واژن برخوردار باشد. امکان بروز عوارض پس از ترمیم کاهش خواهد یافت.

دکتر حبیبه احمدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دکتر حبیبه احمدی دوره دکتری عمومی خود را در سال 1385 در دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسانده و طرح پزشکی خود را تا سال 1388 در شهر سمنان تمام کردند. پس از این تا سال 1395 دوره دکترای تخصصی خود را در حوزه زنان، زایمان و نازایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمام و طرح پزشکی تخصصی خود را در شهر دزفول تا سال 1397 انجام دادند. همچنین به واسطه علاقه به حوزه زیبایی بانوان، وارد فلوشیپ جراحی زیبایی زنان شده و این دوره را در سال 1398 به اتمام رسانیدند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.