تفاوت زایمان طبیعی و زایمان سزارین

فرزندآوری تجربه ای منحصربه فرد در زندگی هر زنی می باشد. تجربه تولد نوزاد، تجربه ای است که درطول زندگی همواره با مادر همراه است. درصورت داشتن زایمانی پر درد، این تجربه ناخوشایند هموراه با مادر همراه خواهد بود. دو شیوه متفاوت در فرزندآوری شامل زایمان طبیعی و زایمان سزارین می گردد. هر یک از این روش ها با مزایا و معایبی همراه بوده و می تواند تجربه متمایزی را برای مادر به ارمغان آورد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب زایمان طبیعی و زایمان سزارین خواهیم پرداخت.

  •  

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی را می توان دیرینه ترین شیوه فرزندآوری نامید. در این نوع از زایمان، نوزاد به کمک انقباضات رحمی از رحم وارد واژن مادر شده و در ادامه از دهانه واژن خارج می گردد. این نوع از زایمان در گذشته تا حدود 12  الی 14 ساعت به طول می انجامید اما امروزه به کمک پیشرفت های علم و تکنولوژی، مدت زمان زایمان به شکل طبیعی کاهش یافته است.

 

 

زایمان سزارین

در برخی موارد ممکن است به دلایل متعدد، مادر قادر به زایمان طبیعی نباشد و در این صورت به کمک روش سزارین فرزند خود را به دنیا آورد. برای انتخاب سزارین به جای زایمان طبیعی دلایل متفاوتی وجود دارد ازجمله:

دلایل غیر پزشکی: یکی از اصلی ترین دلایل غیرپزشکی در گزینش روش زایمان سزارین مربوط به ترس مادر از درد زایمان طبیعی می باشد. سایر علل شامل: عدم اطلاع کافی نسبت به تفاوت های این دو شیوه از زایمان و عوارض هر یک، باورهای عرفی اشتباه درخصوص زایمان طبیعی، رواج بهره گیری از شیوه زایمان سزارین در جامعه ایرانی طی سال های گذشته و درنهایت عدم بهره گیری از اطلاعات مرتبط با کلاس های آمادگی پیش از زایمان می باشد.دلایل پزشکی: علاوه بر موارد پیش گفته، در برخی موارد پزشک متخصص تشخیص می دهد که شیوه سزارین در زایمان برای مادر مناسب تر است. دلایل این گزینش شامل: خطرات احتمالی زایمان طبیعی برای مادر با توجه به ویژگی های جسمی هر فرد، بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و… می باشد.

دلایل پزشکی: علاوه بر موارد پیش گفته، در برخی موارد پزشک متخصص تشخیص می دهد که شیوه سزارین در زایمان برای مادر مناسب تر است. دلایل این گزینش شامل: خطرات احتمالی زایمان طبیعی برای مادر با توجه به ویژگی های جسمی هر فرد، بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و… می باشد.

 

 

عوامل تاثیرگذار در انتخاب زایمان سزارین

هرچند زایمان طبیعی مزایای بسیاری دارد اما در برخی موارد لازم است از زایمان سزارین در تولد نوزاد استفاده شود ازجمله:

در هنگام زایمان دیررس و یا زودرس

به منظور تولد نوزاد سالم لازم است جنین مدت زمان مشخصی را در بطن مادر بگذراند. در صورتی که بر اثر عوامل متفاوت نیاز به زایمان زودتر از زمان مقرر و یا دیرتر از آن باشد، سزارین بهترین شیوه زایمان می باشد و در حفظ سلامتی مادر و کودک تاثیر بسیاری دارد.

به طور کلی گفته می شود در مادرانی که تجربه اول زایمان خود را پشت سر می گذارند،  اگر 20 ساعت یا بیشتر، از موعد مقرر تولد نوزاد بگذرد و نوزاد به شیوه طبیعی متولد نشود، لازم است از زایمان سزارین استفاده شود. این زمان در مادرانی که تجربه دوم یا بیشتر فرزندآوری خود را پشت سر می گذارند، به حدود 14 ساعت تقلیل می یابد.

وزن کودک

در برخی موارد ممکن است وزن نوزاد به قدری زیاد باشد و جثه بزرگی داشته باشد و امکان زایمان طبیعی ازطریق واژن مادر میسر نباشد. در این موارد نیز بهترین راه حل بهره گیری از زایمان سزارین است.

حالت قرارگیری جنین در بطن مادر

به منظور انجام زایمان طبیعی لازم است سر نوزاد در قسمت دهانه رحم قرار گرفته و ابتدا سر از واژن مادر خارج گردد. درصورتی که جنین در حالت دیگری قرار گیرد، روش سزارین به عنوان روشی امن تر از زایمان طبیعی درنظر گرفته می شود.

حفظ سلامتی نوزاد

در برخی موارد ممکن است اکسیژن لازم به جنین نرسد و سلامتی وی و مادر به خطر افتد، در این حالت به کمک زایمان سزارین می توان زمان دقیق تولد را مدیریت و سلامتی مادر و نوزاد حفظ گردد.

فقدان سلامت کامل نوزاد

درصورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد که جنین دارای سلامتی کامل نیست، بهره گیری از زایمان سزارین روشی کم خطرتر در تولد نوزاد می باشد.

فقدان سلامت کامل مادر

درصورت وجود هرگونه بیماری در مادر ازجمله فشارخون، دیابت و… بهتر است به منظور حفظ سلامتی مادر و نوزاد از زایمان سزارین استفاده شود.

شیوه زایمان پیشین مادر

در صورتی که مادر یکبار از زایمان سزارین بهره گیرد، لازم است در موارد بعدی زایمان نیز از همین شیوه استفاده شود.

افتادگی رحم مادر

درصورتی که مادر دچار افتادگی رحم باشد ممکن است اکسیژن کافی به نوزاد نرسیده و سلامتی وی به خطر افتد، لذا بهتر است از شیوه زایمان سزارین استفاده شود.

کوچکی لگن مادر

در برخی موارد ممکن است لگن مادر به حدی کوچک باشد که امکان تولد نوزاد به شیوه طبیعی وجود نداشته باشد. در این صورت زایمان سزارین بهترین راه حل است.

سایر علل شامل موارد ذیل می گردد:

فقدان سلامت جفت

دو قلو بودن نوزادان یا بیشتر حاملگی دوم در حین بارداری

حاملگی دوم در حین بارداری

با توجه به موارد گفته شده مشخص است که زایمان سزارین در موارد متعددی کاربرد دارد. به منظور بهره گیری از مزایای زایمان سزارین و کاهش عوارض آن می توان اقدامات متفاوتی را به توصیه پزشک متخصص انجام داد.

 

مزایای زایمان طبیعی

یکی از مزیت های زایمان طبیعی که تجربه ای شگفت انگیز در زندگی هر مادری را خلق می کند این است که مادر تنها دقایقی پس از تولد نوزاد، قادر به درآغوش کشیدن فرزند و شیردهی به او است. همچنین این شیردهی سریع می تواند به سلامتی نوزاد نیز کمک کرده و کالری مورد نیاز نوزاد را تامین کند.

دیگر ویژگی مثبت زایمان طبیعی، دوره نقاهت کوتاه در نسبت با زایمان سزارین است به نحوی که مادر حدود 24 الی 48 ساعت پس از تولد نوزاد از بیمارستان ترخیص و حتی درصورت سلامتی مادر، این زمان می تواند کوتاه تر نیز باشد.

پس از بازگشت با خانه نیز طول دوره نقاهت در زایمان طبیعی کوتاه تر از شیوه سزارین بوده و مادر پس از تجربه زایمان طبیعی قادر خواهد بود طی زمان کوتاهی، فعالیت های روزانه خود را از سر گیرد. یکی از دلایل کوتاه بودن دوره نقاهت در زایمان طبیعی درمقایسه با شیوه سزارین، عدم تجربه بیهوشی، بخیه و فشارهای شکمی ناشی از زایمان سزارین است. برخی تحقیقات نشان می دهد که نوزادانی که به شیوه زایمان طبیعی متولد شده اند از سلامتی بیشتری بهره مند بوده و کمتر از سایر نوزادان متولد شده به روش سزارین در معرض ابتلا به آسم، آلرژی و یا دیابت قرار دارند.

 

مزایای زایمان سزارین

زایمان سزارین می تواند مزایایی برای مادر داشته باشد ازجمله:

کاهش استرس مادر

خطرات احتمالی کمتر در روابط جنسی پس از زایمان

کاهش خطر نرسیدن اکسیژن کافی به نوزاد کنترل بیشتر بر زمان تولد

 

عوارض زایمان سزارین

طول دوره بستری شدن در بیمارستان، بیشتر از روش زایمان طبیعی

میزان ابتلا به درد و عفونت در زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی

افزایش خطر کم خونی یا خطراتی همچون لخته شدن خون در زایمان سزارین

طول دوره نقاهت طولانی تر در مقایسه با زایمان طبیعی

مشکل در شیردهی به نوزاد توسط مادر در زایمان سزارین

نیاز به سزارین دوباره در زایمان های بعدی هزینه بیشتر در مقایسه با زایمان طبیعی

هزینه بیشتر در مقایسه با زایمان طبیعی

 

توصیه پایانی

زایمان یکی از تجربیات فراموش نشدنی در زندگی هر مادری می باشد. بهره گیری از زایمان طبیعی یا زایمان سزارین به عوامل متعددی بستگی دارد. در برخی موارد زایمان به شکل طبیعی می تواند سلامت مادر و کودک را تضمین کند و در برخی دیگر از موارد زایمان سزارین می تواند این مهم را محقق سازد. لذا لازم است مادر اتخاذ بهترین شیوه زایمان را به پزشک متخصص خود واگذار کرده تا سلامت خود و فرزند خود را تضمین نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *