دکتر حبیبه احمدی / جراحی زیبایی زنان / جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) چیست و چرا انجام می شود؟
۶ دقیقه
افزایش تحریک کلیتوریس با جراحی

جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) چیست و چرا انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

با وجود افزایش محبوبیت جراحی زیبایی کلیتوریس، بسیاری از زنان هنوز با مزایای واقعی این عمل آشنا نیستند. با این حال، جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) می تواند راهی برای افزایش کیفیت زندگی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و انتظارت جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) تا انتهای این مقاله از سایت دکتر حبیبه احمدی، جراح زیبایی زنان در تهران با ما همراه باشید.

کلیتوریس چیست و در کجا قرار دارد؟

کلیتوریس غده ای است که در قسمت بالای واژن قرار دارد و یک قسمت حیاتی مرتبط با جنسیت و لذت زن است. چیزی که بسیاری از مردم از آن آگاه نیستند این است که اگر چه به نظر می رسد کلیتوریس یک ناحیه کوچک در قسمت خارجی دستگاه تناسلی شما باشد؛ اما در واقع نقش بسیار مهمی در زندگی زناشویی و میل جنسی شما دارد.

کلیتورال هود (کلاهک کلیتوریس) پوستی است که قسمت خارجی کلیتوریس را می پوشاند و برای محافظت از آن در برابر اصطکاک طراحی شده است. مالش مداوم کلیتوریس ممکن است باعث تحریک بیش از حد، درد یا حساسیت زدایی شود؛ بنابراین کلیتورال هود قسمت مهمی از آناتومی واژن زنان است.

در برخی از زنان، کلیتوریس دارای بافت اضافی است که باعث ایجاد ناراحتی یا خجالت در ظاهر دستگاه تناسلی شما می شود. از آنجا که پوست اضافی روی کلیتورال هود می تواند برای خانم ها مسئله آزار دهنده ای باشد، معمولا جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) انجام می شود که به عنوان عمل کاهش کلاهک کلیتورال شناخته می شود.

آناتومی واژن

دلیل انجام جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) چیست؟

جراحی زیبایی کلیتوریس که به عنوان هودکتومی نیز شناخته می شود و یک روش جراحی برای کاهش اندازه و طول کلی پوست است که کلیتورال هود شما را تشکیل می دهد. این روش باعث کاهش برجستگی کلیتورال هود می شود و باعث بهبود ظاهر و تناسب بیشتر آن با بقیه دستگاه تناسلی خارجی شما می شود. می تواند به تنهایی یا در ترکیب با لابیاپلاستی انجام شود.

هدف از جراحی هودکتومی، بهبود ظاهر کلیتوریس و افزایش تحریک پذیری آن است. با انجام این عمل، پوست و چربی های اضافی یا طول بافت اصلاح می گردد؛ همین مسئله باعث خواهد شد که برجستگی کمتری در این ناحیه وجود داشته باشد و فرد به هنگام پوشیدن لباس زیر تنگ دچار مشکل و ناراحتی نشود. به همین دلیل نمی توان گفت که تنها هدف از انجام جراحی کلیتوریس، افزایش زیبایی بخش خارجی واژن است.

آیا انجام جراحی کلیتوریس درد دارد؟

جراحی کلیتوریس که درست مثل عمل لابیاپلاستی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود و یک روش سرپایی است، دکتر با احتیاط زیاد باعث ایجاد مزاحمت در اعصاب و بافت های کلیتوریس نمی شود و پوست اطراف کلیتور را با دقت اصلاح می کند. این اجازه می دهد تا زنان احساس جنسی خود را حفظ کرده و حتی تقویت کنند.

عکس کلیتوریس قبل و بعد عمل

مشاوره پیش از جراحی هودکتومی

اولین و مهم ترین نکته این است که بیماران باید از انجام این عمل مطمئن باشند، هودکتومی همان ختنه دستگاه تناسلی نیست و در واقع خود کلیتوریس و اعصاب را درگیر نمی کند. در عوض، جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) به برداشت بافت های اضافی یا یک کلیتورال هود بلند منجر می شود که به افزایش زیبایی ظاهری و افزایش کیفیت عملکرد کلیتوریس کمک شایانی می نماید.

در جریان مشاوره اولیه شما، جراح زیبایی زنان نگرانی های شما را ارزیابی می کند، اهداف شما را مورد بحث قرار می دهد، یک سابقه سلامتی کامل را ثبت می کند و تعیین می کند که آیا برای شما مناسب است. بیمارانی که مشکلات پزشکی شدید، بیماری قلبی یا ریوی دارند یا کسانی که سابقه ضربه به اندام های تولید مثل را دارند، ممکن است واجد شرایط جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) نباشند.

چه کسی به هودکتومی نیاز دارد؟

همان گونه که گفته شد، کلیتوریس در بالای دهانه واژن و در زیر استخوان شرمگاهی قرار دارد. وقتی برانگیخته می شود، غده ها پر از خون می شود و متورم می شود. تنها عملکرد کلیتوریس افزایش لذت جنسی در زنان است. و با بیش از ۸۰۰۰ انتهای عصبی، حساس ترین نقطه در بدن شما است.

در واقع هر زنی که با علائم جسمی، زیبایی یا عاطفی یک هود طولانی کلیتورال دست و پنجه نرم می کند، می تواند از کاهش هود کلیتورال بهره مند شود. برخی از مهم ترین مزایای بالقوه هودکتومی عبارت اند از:

  • افزایش اعتماد به نفس
  • ارگاسم قوی تر و مکرر
  • افزایش احساس جنسی
  • تحریک کلیتورال پیشرفته
  • روابط بهتر با شریک زندگی
  • کاهش ناراحتی هنگام رابطه
  • ظاهر آرایشی بهبود یافته واژن
  • توانایی بهتر برای رسیدن به اوج
  • واژن طبیعی تر، زنانه و جوان پسند
گیف عمل واژن

مراقبت های بعد از عمل کلیتوریس

بعد از عمل، امکان دارد در ناحیه جراحی تورم و کبودی خفیف مشاهده کنید. می توان این مسئله را کاهش داد. پزشک معمولا توصیه می کند که پیش از شروع فعالیت های روزانه خود به مدت ۳ روز استراحت کنید. و حداقل به مدت ۱ ماه از نزدیکی و ورزش های شدید خودداری کنید. در ابتدا ممکن است بی حسی یا از دست دادن احساس وجود داشته باشد؛ اما این نیز موقتی است و با فروکش تورم برطرف می شود. پس از بهبودی کامل، می توانید رابطه ای بدون درد با همسرتان داشته باشید. همچنین تحریک کمتری در زمان پوشیدن لباس های مختلف حس خواهید کرد.

مدت زمان بهبودی جراحی زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) چقدر است؟

به دنبال این روش، بیماران ممکن است کمی تورم، بی حسی و ناراحتی داشته باشند. با این حال، بیشتر بیماران در طی ۱ تا ۲ روز پس از هودکتومی قادر به بازگشت به کار خود هستند. فعالیت های بدنی شدیدتر از جمله ورزش و فعالیت های جنسی، برای چند هفته اضافی یا تا زمانی که توسط دکتر تایید نشود، ممنوع است.

چگونه می توانم بهترین جراح زیبایی کلیتوریس (هودکتومی) را پیدا کنم؟

انتخاب بهترین جراح زیبایی زنان برای به حداقل رساندن خطر عوارض و اطمینان از یک روش موفقیت آمیز ضروری است. هنگامی که توسط یک جراح غیر ماهر انجام شود، خطر از دست دادن حس کلیتورال یا باقی ماندن با نتیجه زیبایی ناخوشایند پس از هودکتومی به طور چشمگیری افزایش می یابد. دکتر مناسب باید مجوزهای لازم در هر دو روش زنان و جراحی زیبایی و همچنین دانش و تجربه فراوان در زمینه تکنیک های جوان سازی واژن را داشته باشد.

دکتر حبیبه احمدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دکتر حبیبه احمدی دوره دکتری عمومی خود را در سال 1385 در دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسانده و طرح پزشکی خود را تا سال 1388 در شهر سمنان تمام کردند. پس از این تا سال 1395 دوره دکترای تخصصی خود را در حوزه زنان، زایمان و نازایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمام و طرح پزشکی تخصصی خود را در شهر دزفول تا سال 1397 انجام دادند. همچنین به واسطه علاقه به حوزه زیبایی بانوان، وارد فلوشیپ جراحی زیبایی زنان شده و این دوره را در سال 1398 به اتمام رسانیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *