دکتر حبیبه احمدی / بیماری زنان / درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی ازت مایع
۵ دقیقه
بهترین روش درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی ازت مایع

آنچه می خوانید...
۵/۵ - (۲ امتیاز)

آیا بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی را می شناسید؟ روش های قدیمی مانند درمان های خانگی یا استفاده از اسیدهای خطرناک برای رفع زگیل های تناسلی را فراموش کنید! در این مقاله از سایت دکتر حبیبه احمدی، متخصص و جراح زنان و زایمان در تهران، می خواهیم همه چیز درباره روش بی خطر، آسان و سریع درمان زگیل تناسلی یعنی کرایوتراپی با ازت مایع را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به بیماری زگیل تناسلی

عامل بروز بیماری مقاربتی زگیل تناسلی، آلوده شدن فرد به ویروس HPV است. امروزه انواع زیادی از این ویروس کشف شده اند که نوع ۱۱ و ۱۶ آن می توانند باعث بروز زگیل تناسلی شوند. البته نمی توان گفت که دیگر انواع ویروس اچ پی وی منجر به ابتلا به بیماری زگیل تناسلی نمی شوند؛ بلکه به صورت نادرتری، ابتلا به برخی دیگر از این ویروس ها هم باعث بروز ضایعات زگیل می گردند.

ویروس اچ پی وی زگیل تناسلی

پیشرفت و انتشار بیماری زگیل تناسلی

یکی از اصلی ترین ویژگی های زگیل تناسلی، مربوط به پیشرفت و نحوه انتشار آن هاست. ممکن است در ابتدا فرد تنها یک یا دو زگیل را به صورت زوائد گوشتی در نواحی تناسلی خود مشاهده کند. نحوه انتشار این زگیل ها به صورت تماس پوستی می باشد؛ به این شکل که اگر زگیل ها با بافت پوستی دیگری (که دارای خراش پوستی است) تماس پیدا کنند، به آن ناحیه منتقل شده و انتشار می یابند.

زمانی که زگیل های تناسلی تعداد کم و اندازه کوچکی دارند، درمان آن ها بسیار راحت تر و نتیجه بخش تر است. همچنین در این صورت، تعداد جلسات کمتری برای درمان آن ها مورد نیاز خواهد بود. اما زمانی که زگیل های تناسلی مدت زیادی بر روی پوست فرد باقی می مانند و گسترش می یابند، بدون این که درمانی صورت گیرد، قطعا روند رفع و از بین بردن آن ها دشوارتر و طولانی تر خواهد بود.

بهترین روش درمان زگیل تناسلی

بهترین روش مورد تایید خانم دکتر حبیبه احمدی، متخصص و جراح زنان و زایمان در تهران، بهره گیری از مزایای دستگاه ازت تراپی (ازت مایع) است که درمان زگیل تناسلی به کمک آن کاملا بدون درد و عوارض جانبی می باشد. روش اثرگذاری دستگاه ازت مایع برای رفع زگیل های تناسلی، کرایوتراپی یا سرما درمانی است.

کرایوتراپی زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟

وقتی متخصص به کمک دستگاه، ازت مایع را به زگیل تناسلی می زند، سلول های آلوده به ویروس یخ می زنند و به این ترتیب از بین می روند. این روش نیازی به بی حسی یا بیهوشی ندارد و هیچ درد، زخم و سوزشی به همراه نخواهد داشت.

کرایوتراپی ازت مایع زگیل تناسلی

مهم ترین مزایای درمان زگیل تناسلی با ازت مایع

نکته مهمی که باید بدانید، این است که در روند کرایوتراپی با دستگاه ازت مایع، هیچ چیز با پوست شما تماس پیدا نمی کند و تاثیر گذاری ازت بر روی زگیل ها با فاصله خواهد بود.

بعد از درمان زگیل تناسلی با ازت مایع، دو الی سه روز طول می کشد تا این ضایعات از بین بروند. روند از بین رفتن زگیل های تناسلی به این صورت است که سیاه می شوند، حالت نکروزه پیدا می کنند و کم کم به راحتی و بدون هیچ گونه دردی از پوست ناحیه آلوده جدا می شوند.

به هیچ عنوان نیازی نیست که بعد از درمان زگیل های تناسلی با ازت مایع، استراحت مطلق داشته باشید یا فعالیت های روزمره خود را متوقف کنید.

درمان زگیل تناسلی در چند جلسه انجام می شود؟

یکی دیگر از مزیت های استفاده از ازت مایع برای درمان زگیل تناسلی این است که روند انجام آن با دمای بسیار پایینی انجام می شود. دستگاه ازت مایع برای سرما درمانی زگیل های تناسلی از دمای ۱۹۶- درجه سانتی گراد بهره می گیرد و این مسئله تعداد جلسات لازم برای رسیدن به نتیجه مورد قبول را کاهش می دهد. اگر یک زگیل برای درمان شدن به صورت سنتی و با دستگاه های قدیمی کرایو نیاز به ۶ تا ۸ جلسه داشته باشد، با استفاده از کرایوتراپی ازت مایع، تعداد جلسات لازم برای درمان کامل آن به ۱ تا ۳ جلسه کاهش می یابد.

در برخی موارد که بیماری پیشرفت و انتشار پیدا کرده و از عمر زگیل های تناسلی زمان زیادی گذشته است، تعداد جلسات لازم برای درمان آن ها به روش کرایوتراپی ازت مایع بین ۲ تا ۳ جلسه خواهد بود. چرا که در صورت انتشار بیماری و افزایش تعداد زگیل ها، برای پیشبرد روند درمان نیاز است که در ابتدا زگیل های بزرگ تحت تاثیر کرایوتراپی قرار بگیرند و بعد زگیل های کوچک تر درمان بشوند.

آیا احتمال انتقال زگیل تناسلی بعد از کرایوتراپی هم وجود دارد؟

خیر؛ در صورتی که شما زگیل های تناسلی خود را با استفاده از روش کرایوتراپی با ازت مایع درمان کنید و این ضایعات به خوبی توسط متخصص از بین بروند، دیگر ریسک و احتمال انتشار آن ها به دیگر نواحی پوستتان و همچنین انتقال این بیماری به شریک جنسی تان وجود نخواهد داشت. چرا که لازمه اصلی انتقال زگیل تناسلی به دیگران، مشاهده ضایعه گوشتی و گل کلمی زگیل بر روی پوست است.

بهترین زمان برای کرایوتراپی زگیل تناسلی

توصیه می کنیم زمانی که زگیل های تناسلی کوچک، کم تعداد و محدود هستند، برای درمان آن ها اقدام نمایید تا علاوه بر کاهش تعداد جلسات، احتمال حصول بهترین نتیجه را نیز افزایش دهید. مراجعه دوره ای به یک متخصص زنان خوب یا معاینه شخصی توسط خودتان می تواند به تشخیص هر چه سریع تر ابتلای شما به بیماری زگیل تناسلی کمک شایانی نماید.

دکتر حبیبه احمدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دکتر حبیبه احمدی دوره دکتری عمومی خود را در سال 1385 در دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسانده و طرح پزشکی خود را تا سال 1388 در شهر سمنان تمام کردند. پس از این تا سال 1395 دوره دکترای تخصصی خود را در حوزه زنان، زایمان و نازایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمام و طرح پزشکی تخصصی خود را در شهر دزفول تا سال 1397 انجام دادند. همچنین به واسطه علاقه به حوزه زیبایی بانوان، وارد فلوشیپ جراحی زیبایی زنان شده و این دوره را در سال 1398 به اتمام رسانیدند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.