دکتر حبیبه احمدی / بیماری زنان / درمان عفونت واژن مقاوم به درمان
۴ دقیقه
درمان عفونت واژن مقاوم

درمان عفونت واژن مقاوم به درمان

آنچه می خوانید...
Rate this post

در این مقاله از سایت دکتر حبیبه احمدی، متخصص زنان و زایمان در تهران، می خواهیم درباره عفونت های مقاوم واژن (یکی از مسائل و مشکلاتی که بسیاری از بانوان با آن دست و پنجه نرم می کنند) و اهمیت تشخیص و درمان آن ها توضیحات علمی و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید و در انتهای مقاله سوالات خود درباره عفونت های مقاوم واژن را از دکتر احمدی بپرسید.

عفونت واژن مقاوم به درمان چیست؟

شاید شما هم تجربه ابتلا به هر یک از انواع عفونت های واژن را داشته باشید اما عفونت واژن مقاوم به درمان با حالت معمولی آن فرق دارد. این نوع عفونت ها با دارو قابل کنترل هستند اما به محض این که استفاده از دارو قطع شود، علائم عفونت دوباره بروز پیدا خواهند کرد.

در این حالت، بسیاری از بیماران به فکر خود درمانی و استفاده از درمان های خانگی می افتند چر که گمان می کنند مصرف داروهای عفونت واژن موثر واقع نشده است و نخواهد شد. اما این افراد باید بدانند که با این کار حتی ممکن است عفونت شکل مقاوم تری به خود بگیرد و مشکل خشکی واژن هم به معضلاتی که با آن رو به رو هستند، اضافه شود.

اهمیت تشخیص درست عفونت واژن مقاوم به درمان

اولین قدم برای انتخاب بهترین روش برای درمان عفونت واژن مقاوم به درمان، تشخیص درست توسط متخصص زنان است. برای رسیدن به این تشخیص درست، پزشک باید نوع ترشحات واژن را حین معاینه مورد بررسی قرار دهد و دقیقا تعیین شود که دقیقا مشکل بیمار از کدام نوع و به چه میزان است.

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید: در برخی موارد عفونت واژن، لازم است که همسر بیمار هم تحت درمان قرار بگیرد چرا که عفونت های واژینال می توانند به شریک جنسی منتقل شوند. البته ابتلا به عفونت ها در آقایان معمولا هیچ علامتی ندارد و نهایتا ممکن است تنها سوزش مجرای ادراری را تجربه کنند.

درمان همسرِ خانم مبتلا به عفونت واژینال به این دلیل انجام می گیرد که مجرای تناسلی وی نیز پاکسازی و استریل شود و بعد از رابطه جنسی، عفونت به واژن منتقل نشود.

شیوع عفونت واژن

روند درمان عفونت واژن مقاوم

زمانی که داروها به طور کامل برای بیمار تجویز و توسط وی مصرف شدند و عفونت اولیه از بین رفت، لازم است که سلول های واژن که از لحاظ تدافعی ضعیف شده اند و مدت طولانی با عفونت درگیر بوده اند، مورد جوانسازی قرار بگیرند. روش پیشنهادی موثر ما برای جوانسازی و رفع خشکی واژن، بهره مندی از مزایای آر اف واژینال برای جوانسازی ناحیه تناسلی است.

مهم ترین مزیت جوانسازی واژن با دستگاه آر اف این است که این دستگاه پروب واژینال یک بار مصرف دارد و همین مسئله نگرانی بانوان از نظر بهداشتی را به طور کامل برطرف می نماید. مدت زمان لازم برای هر جلسه جوانسازی واژن با آر اف حدود یک ساعت است.

دستکاه آر اف واژینال با استفاده از رادیو فرکوئنسی موجب جوانسازی و افزایش استحکام بافت آن می شود. این مسئله موجب بالا رفتن قدرت دفاعی واژن در برابر میکروب ها و عفونت های مختلف خواهد شد.

داروهای درمان عفونت واژن می توانند موجب خشکی واژن شوند. به همین دلیل انجام جوانسازی واژن خواهد توانست به درمان خشکی واژن، بازگشت ترشحات طبیعی به آن و جلوگیری از عود دوباره عفونت منجر شود.

اهمیت درمان خشکی واژن بعد از عفونت مقاوم

تعداد جلسات لازم برای جوانسازی واژن بعد از عفونت، وابسته به شدت خشکی خواهد بود. بین ۳ تا ۶ جلسه معمولا بر اساس  درجات مختلف این مشکل توصیه و انجام می شود. نتیجه درمان خشکی واژن با آر اف رضایت بخش بوده و این روش به عنوان یکی از موثر ترین راهکارهای درمان این معضل شناخته شده است. درمان خشکی واژن بعد از عفونت های مکرر و مقاوم واژن، احتمال بروز دوباره این بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

دکتر حبیبه احمدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دکتر حبیبه احمدی دوره دکتری عمومی خود را در سال 1385 در دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسانده و طرح پزشکی خود را تا سال 1388 در شهر سمنان تمام کردند. پس از این تا سال 1395 دوره دکترای تخصصی خود را در حوزه زنان، زایمان و نازایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمام و طرح پزشکی تخصصی خود را در شهر دزفول تا سال 1397 انجام دادند. همچنین به واسطه علاقه به حوزه زیبایی بانوان، وارد فلوشیپ جراحی زیبایی زنان شده و این دوره را در سال 1398 به اتمام رسانیدند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.