دکتر حبیبه احمدی / جراحی زیبایی زنان / آیا رابطه جنسی باعث گشاد شدن واژن می شود؟
۳ دقیقه
رابطه جنسی و واژن

آیا رابطه جنسی باعث گشاد شدن واژن می شود؟

آنچه می خوانید...

عوامل مختلفی می توانند باعث گشاد شدن واژن شوند اما مسئله ای که همیشه مورد بحث قرار گرفته است، تاثیر رابطه جنسی بر روی میزان تنگی دهانه و کانال واژن است. در این مقاله می خواهیم پاسخی جامع به این سوال که آیا سکس باعث گشاد شدن واژن می شود؟ ارائه کنیم و تمامی ابهامات را از بین ببریم. با ما در ادامه همراه باشید و صحبت های خانم دکتر حبیبه احمدی، متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان در تهران را بخوانید.

آیا واژن انعطاف پذیر است یا به راحتی گشاد می شود؟

واژن از ماهیچه ها و پوست بسیار انعطاف پذیری تشکیل شده است و به همین دلیل فشارهای مختلفی را می تواند تحمل کند بی آن که در اندازه قطر دهانه و کانال آن تغییری ایجاد شود. برخی فشارها می توانند میزان گشادی واژن را بیشتر کنند اما در اکثر مواقع، بعد از مدتی، واژن به حالت طبیعی خود باز می گردد.

گیف گشادی واژن

تاثیر اولین رابطه جنسی روی تنگی واژن

قطر واژن می تواند در دو نقطه تغییر کند: دهانه واژن و کانال واژینال. تجربه اولین رابطه جنسی می تواند بر روی هر دوی این موارد تاثیر بگذارد و اندکی آن را افزایش کند. البته همان طور که گفتیم، در بسیاری از مواقع، بعد از چند ساعت دوباره قطر واژن به حالت اولیه خود باز می گردد.

پس دلیل اصلی گشادی واژن چیست؟

قطعا رابطه جنسی دلیل اصلی گشاد شدن واژن نیست. عواملی مثل مشکلات ژنتیکی (گشاد بودن واژن به صورت مادرزادی)، زایمان طبیعی متعدد و … می توانند بسیار بیشتر از رابطه جنسی بر روی تنگی واژن موثر باشند.

همچنین افزایش سن را نیز می توان یکی از اصلی ترین دلایل موثر بر روی گشاد شدن واژن در نظر گرفت. با بالا رفتن سن و رسیدن به سن یائسگی، عضلات کف لگن استحکام خود را از دست می دهند و به همین دلیل واژن حالت شل شده و افتاده ای به خود خواهد گرفت.

پست مرتبط ترمیم واژن بعد از زایمان

واژنم بعد از رابطه گشاد شده، آیا دوباره تنگ می شود؟

بله، قطعا! ماهیچه های واژن بسیار قدرتمندتر از آن هستند که شما فکر می کنید. تا نهایتا یک روز بعد از برقراری رابطه جنسی، واژن تغییر حالت ایجاد شده را جبران می کند و به شکل طبیعی خود باز می گردد.

اگر واژنم گشاد شده باشد، راه حلی برای تنگ کردن آن هست؟

امروزه روش های مختلفی برای تنگ کردن واژن وجود دارند که هر یک می توانند مزایای خاص خود را به همراه داشته باشند. با این حال، خوب است بدانید که روش دائمی تنگ کردن واژن انجام جراحی است و نتایج آن می توانند تا سال ها باقی بمانند.

روش های دیگری هم برای تنگ کردن واژن وجود دارند که عبارتند از تنگ کردن واژن با نخ و پرینورافی.

در تنگ کردن واژن با نخ، از نخ های لیفتینگ برای رفع گشادی واژن استفاده می شود. این روش تهاجمی است و برای انجام آن به بیهوشی و رفتن به اتاق عمل نیاز است.

روش پرینورافی برای بانوانی کاربرد دارد که در پی رابطه جنسی مقعدی یا زایمان های متعدد، ناحیه پرینه آن ها یعنی حد فاصل بین واژن و مقعد دچار گشادی شده است.

چه کنیم که رابطه جنسی باعث گشادی واژن نشود؟

سعی کنید از روان کننده هایی مانند لوبریکانت برای کاهش خشکی واژن استفاده کنید؛ این کار با کاهش میزان اصطکاک ایجاد شده در ناحیه تناسلی می تواند در جلوگیری از ایجاد مشکل گشادی واژن در پی برقراری رابطه جنسی بسیار موثر باشد.

دکتر حبیبه احمدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دکتر حبیبه احمدی دوره دکتری عمومی خود را در سال 1385 در دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسانده و طرح پزشکی خود را تا سال 1388 در شهر سمنان تمام کردند. پس از این تا سال 1395 دوره دکترای تخصصی خود را در حوزه زنان، زایمان و نازایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمام و طرح پزشکی تخصصی خود را در شهر دزفول تا سال 1397 انجام دادند. همچنین به واسطه علاقه به حوزه زیبایی بانوان، وارد فلوشیپ جراحی زیبایی زنان شده و این دوره را در سال 1398 به اتمام رسانیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *