چگونه زایمان سزارین راحتی داشته باشیم؟

زایمان سزارین یا طبیعی؟ این از سوالات مهمی است که دغدغه ی زنان باردار است علی الخصوص در ماه های پایانی بارداری! برای پاسخ به این سوال مشورت با پزشک متخصص زنان، که دوران بارداری خود را تحت مراقبت های او سپری کرده اید، می تواند بسیار موثر باشد. اگر به تشخیص پزشک تصمیم به تولد جنین خود از روش جراحی زایمان سزارین دارید شما را دعوت می کنم با دقت به مطالب زیر توجه نمایید.

توضیحات دکتر حبیبه احمدی – متخصص زنان، زایمان و جراح زیبایی زنان درباره ی زایمان سزارین و طبیعی

 

زایمان سزارین در تهران

تجربه زایمان سزارین با دکتر حبیبه احمدی

زایمان سزارین چیست؟

زایمان سزارین، زایمان جراحی نوزاد است که شامل یک برش در شکم مادر و دیگری برش در رحم می شود. این یک روش معمول است که برای زایمان تقریبا یک سوم نوزادان استفاده می شود. به طور کلی قبل از 39 هفته بارداری از زایمان سزارین جلوگیری می شود؛ بنابراین کودک زمان مناسبی برای رشد در رحم دارد. با این حال، گاهی اوقات، عوارضی به وجود می آید و باید زایمان سزارین قبل از 39 هفته انجام شود.

چرا زایمان سزارین انجام می شود؟

زایمان سزارین معمولا زمانی انجام می شود که عوارض ناشی از بارداری زایمان طبیعی از طریق واژن را دشوار کند یا مادر یا کودک را در معرض خطر قرار دهد. گاهی اوقات زایمان های سزارین در اوایل بارداری برنامه ریزی می شود؛ اما بیشتر اوقات هنگام بروز عوارض در حین زایمان انجام می شود.

دلایل زایمان سزارین عبارتند از:

 • کودک دارای شرایط رشد است.
 • سر کودک برای کانال زایمان خیلی بزرگ است.
 • کودک اول تولد بریچ دارد؛ یعنی از پا بیرون می آید.
 • عوارض اولیه بارداری
 • بیماری های زمینه ای در مادر، همچون فشارخون بالا یا مشکلات قلبی
 • مادر در ناحیه تناسلی دچار تبخال است که امکان انتقال آن به کودک وجود دارد.
 • مادر در زایمان قبلی خود سزارین داشته است.
 • مشکلات مربوط به جفت؛ همچون جفت سر راهی
 • مشکلات بند ناف
 • اکسیژن رسانی به کودک کاهش می یابد.
 • توقف زایمان طبیعی
 • زایمان عرضی، یعنی کودک اول از شانه بیرون می آید.

نحوه زایمان سزارین

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟ برای زایمان سزارین برش هایی روی شکم و رحم مادر ایجاد می شود که بتوان جنین را از شکم مادر بیرون آورد و سپس محل برش ها بخیه زده می شود. معمولا زایمان سزارین زمانی توصیه می شود که امکان زایمان طبیعی برای مادر وجود نداشته باشد.

چگونه زایمان سزارین انجام می شود

برنامه ریزی کنید تا زمانی که از جراحی بهبود می یابید، سه تا چهار روز در بیمارستان بمانید. قبل از جراحی، شکم شما تمیز می شود و آماده دریافت مایعات داخل وریدی (بازوی) بازو هستید. این به پزشکان امکان می دهد مایعات و هر نوع دارویی را که ممکن است لازم داشته باشید، استفاده کنند. هم چنین برای نگه داشتن مثانه در حین جراحی کاتتر قرار داده می شود.

پس از دریافت دارو و بی حسی، دکتر درست بالای قسمت خط مو شرمگاهی یک برش ایجاد می کند. در موارد اضطراری امکان دارد که برش به صورت عمودی انجام شود. پس از ایجاد برش و مشاهده رحم، دکتر رحم را نیز برش می دهد. این ناحیه در طی مراحل تحت پوشش قرار خواهد گرفت؛ بنابراین شما قادر به دیدن روش کار نخواهید بود. نوزاد جدید شما بعد از ایجاد برش دوم از رحم شما خارج می شود.

پس از پاک سازی مایعات در بینی و دهان کودک شما و بستن و بریدن بند ناف کودک توسط پزشک، کودک شما در اختیار کارکنان بیمارستان قرار می گیرد و آن ها اطمینان می یابند که کودک شما به طور طبیعی نفس می کشد و کودک را برای قرار دادن در آغوش شما آماده می کنند.

اگر مطمئن هستید که دیگر فرزندی نمی خواهید و موافقت خود را امضا کرده اید، پزشک می تواند همزمان لوله های شما را ببندد. پزشک رحم شما را با بخیه های محلول ترمیم می کند و شکاف شما را با بخیه می بندد.

زایمان سزارین

کودک حاصل از زایمان سزارین

خطرات زایمان سزارین

زایمان سزارین با وجود فراهم کردن امکان تولد جنین در شرایط سخت و اضطراری متقاضیان زیادی دارد اما با توجه به برش هایی که روی شکم یا رحم مادر ایجاد می شود احتمال عفونت بخیه ها و عفونت ادراری افزایش می یابد همچنین میزان خونریزی در زایمان سزارین به نسبت زایمان طبیعی بسیار زیاد است.مدت زمان لازم برای بهبودی کامل پس از زایمان سزارین در مقایسه با زایمان طبیعی بیشتر است.

زایمان سزارین در حال تبدیل شدن به یک نوع زایمان رایج در سراسر جهان است؛ اما هنوز هم یک جراحی بزرگ است که خطراتی برای مادر و کودک به همراه دارد. زایمان واژینال همچنان روش ارجح برای کمترین خطر ابتلا به عوارض است. خطرات زایمان سزارین عبارتند از:

 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • مشکلات تنفسی برای کودک، به خصوص اگر قبل از هفته 39 بارداری انجام شود.
 • افزایش خطر برای بارداری های آینده
 • ابتلا به عفونت
 • آسیب دیدن نوزاد در حین سزارین
 • روند بهبود بیشتر در مقایسه با سزارین
 • آسیب به اعضای دیگر بدن در زمان جراحی
 • چسبندگی و فتق

چگونه برای زایمان سزارین آماده شویم

مانند هر بارداری، قرارهای قبل از زایمان نیز معاینات زیادی را شامل می شود. این شامل آزمایش خون و سایر معاینات برای تعیین سلامت شما از نظر احتمال زایمان سزارین است.

در صورت نیاز به انتقال خون در حین جراحی، پزشک حتما گروه خونی شما را ثبت می کند. در طی زایمان سزارین به ندرت به انتقال خون نیاز است؛ اما پزشک شما برای هر گونه عارضه آماده خواهد شد. حتی اگر قصد زایمان به روش سزارین را ندارید، همیشه باید خود را برای اتفاقات غیر منتظره آماده کنید. در قرارهای قبل از تولد با پزشک خود، در مورد عوامل خطر زایمان سزارین و آن چه می توانید برای کاهش آنها انجام دهید، بحث کنید.

مطمئن شوید که به تمام سوالات شما پاسخ داده شده است و شما می فهمید که اگر شما نیاز به زایمان سزارین اضطراری قبل از موعد خود داشته باشید، چه اتفاقی می افتد.

چه زمانی زایمان سزارین تنها راه تولد جنین است؟

زمانی که شرایط جنین و مادر به گونه ای باشد که امکان زایمان طبیعی و سالم به دنیا آمدن جنین بدون آسیبی به مادر امکان پذیر نباشد، پزشک زایمان سزارین را برای بیمار الزامی می کند. چند نمونه از شرایطی که مناسب زایمان طبیعی نیست و زایمان سزارین انجام می گیرد به شرح زیر است:

 • زمانی که مادر دارای بیماری زمینه ای مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی، بیماری ویروسی مانند ایدز یا عفونت هایی است که احتمال دارد به جنین منتقل شود، زایمان سزارین الزامی است.
 • زمانی که تا تاریخ زایمان جنین نچرخد یعنی در شرایط مناسب برای تولد از طریق زایمان طبیعی قرار نگیرد و به جای سر، پاها یا باسن جنین به سمت پایین باشد، امکان زایمان طبیعی وجود ندارد.
 • زمانی که جنین بیماری خاصی دارد یا دارای سری بزرگ تر از اندازه طبیعی برای عبور از دهانه رحم است برای جلوگیری از آسیب احتمالی به جنین از زایمان سزارین است.
 • مادرانی که سابقه زایمان سزارین دارند یا چند قلو بودن جنین ها از دیگر شرایطی است که امکان زایمان طبیعی وجود ندارد.
 • به طور کلی در شرایط اورژانسی که احتمال آسیب به مادر یا جنین وجود داشته باشد زایمان از طریق سزارین انجام می شود.

بهترین زمان برای زایمان سزارین چه موقع است؟

زایمان سزارین یکی از ساده ترین و بهترین روشهای زایمان برای مادران به شمار می رود. در این روش جراحی، رحم و شکم مادر باز شده، و برای خارج کردن نوزاد آماده می شود. معمولا خانم های باردار می دانند که بهترین روش زایمان برای انها، زایمان طبیعی است.

اما در برخی موارد ممکن است زنان باردار مجبور به زایمان سزارین شوند. مثلا ممکن است پزشک در زمان زایمان آنها، به یکباره و تحت شرایط خاصی مجبور شود زایمان را به صورت سزارین انجام دهد. زیرا بارداری هم برای مادر و هم برای کودک خطرناک است.

اما خانم های بارداری نیز وجود دارند که از همان ابتدا توسط پزشک خود مطلع می شوند که زایمان آنها به صورت سزارین است. از این رو خود را برای زایمان سزارین آماده می کنند. در تمام دنیا درصد بسیاری از خانم ها به صورت سزارین زایمان می کنند. به همین دلیل این روش جراحی برای تولد کودک، هم شناخته شده است و هم مورد تایید پزشکان دنیا.

به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم که عمل سزارین برای کودک و مادر خطری به همراه دارد. اما این مسئله نیز نباید دلیل بر آن باشد که سزارین را جراحی کوچکی قلمداد کنیم.

زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می شود؟ 

شاید اولین سوالی که برای بیشتر خانم های باردار پیش می آید، این است که زایمان سزارین در چند هفتگی انجام می شود؟ یا این که زمان مناسب برای انجام جراحی سزارین چه موقع است؟

آن چه در تعیین زمان زایمان مهم است تکامل جنین و آمادگی برای تولد است. زمان زایمان سزارین توسط پزشک و پس از بررسی وضعیت جنین و مادر تعیین می شود.

برخی از متخصصان زایمان در دنیا بر این عقیده هستند، که سزارین های انتخابی می توانند برای سلامت جنین و هم چنین مادر خطر آفرین باشند.

اگر زایمان سزارین را پیش از هفته 38 بارداری انجام دهند، امکان آسیب به جنین افزایش می یابد. زیرا جنین معمولا تا هفته 38 ام آماده ی تولد نیست و تکامل خود را طی نکرده است و ممکن است برای کودک مشکلات تنفسی به بار آورد. از این رو بدون تشخیص پزشک، انجام زایمان سزارین پیش از هفته 38 بارداری، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

انواع روش های بخیه زنی بعد از سزارین

همانطور که پیش از این بیان نمودیم، زایمان سزارین یک روش مناسب برای خارج کردن نوزاد از شکم است. در این روش اصولا بر روی بدن برش هایی ایجاد می شود، که این برش ها ممکن است به صورت افقی باشند یا عمودی.

پس از برش زدن شکم و خارج کردن نوزاد از رحم، باید به سراغ بخیه های زایمان سزارین برویم. بیشتر خانم ها برای این که جای برش و زخم بر روی بدن آنها باقی نماند، ترجیح می دهند که از بخیه سزارین جذبی استفاده کنند. البته برای خارج کردن جنین از بدن لازم است هم بر روی شکم و هم بر روی رحم برش هایی ایجاد شود.

برش های افقی یا عرضی، معمولا در پایین ترین قسمت رحم که دارای پوست نازکی است ایجاد می شود. زیرا این قسمت خونریزی کمتری داشته و بعد از عمل نیز با سرعت بیشتری بهبود می یابد. نمونه دیگری از برش ها به صورت عمودی بر روی شکم ایجاد می شوند.

برش های عمودی را معمولا برای زایمان سزارین کلاسیک استفاده می کنند. این برش در پایین ترین قسمت شکم زده می شود و تا خط شرمگاه نیز ادامه می یابد. البته این روش برش در زمان های قدیم بیشتر استفاده می شده است، امروزه معمولا در موارد خاص از این برش ها استفاده می کنند.

از چه نخ هایی برای بخیه زدن برش های سزارین استفاده می شود؟

به طور کلی برای زایمان هایی که به صورت سزارین انجام می شوند، از دو نوع نخ استفاده می شود. نخ هایی که قابلیت جذب دارند و نخ هایی که قابلیت جذب شدن در بدن را ندارند.

 • نخ های قابل جذب: 

همانطور که از نام این نوع نخ ها مشخص است، قابلیت جذب شدن در بافت بدن را دارند. یعنی می توان پس از دو تا 6 ماه پس از زایمان سزارین شاهد از بین رفتن کلی بخیه ها و محل بخیه ها باشید. بسیاری از خانم ها این نوع بخیه ها را با نام بخیه های لیزری می شناسند.

که باید بگوییم این باور کاملا غلط است. زیرا نخ های قابل جذب تنها قابلیت مشاهده شدن ندارند.اما نمیتوان به آنها بخیه های لیزری اطلاق نمود. این بخیه ها پس از استفاده بر روی محل زخم، دیده نمی شوند و پس از مدتی نیز خود به خود محو می شوند.

 • نخ های غیر قابل جذب:

نوع دیگری از نخ های بخیه زایمان سزارین نخ هایی هستند که غیر قابل جذب می باشند. بیشتر پزشکان از این نوع نخ ها برای بیماران خود استفاده می کنند. اما ایرادی که بر این بخیه ها وارد است، آن است که نخ ها در برابر هرگونه تخریب بیولوژیکی بدن مقاوم بوده و به صورت جسمی خارجی باقی می مانند. لازم است آنها را در زمان مناسب از روی بدن برداشت

آیا زایمان سزارین دردناک است؟ 

افراد بسیاری ترس از درد زایمان سزارین دارند و تصور می کنند که این روش درمانی با درد بسیار زیادی همراه است. اما باید بگوییم به هیچ عنوان این مسئله صحت نداشته و سزارین به هیچ عنوان ترسناک و دردناک نیست. دردی که بیمار پس از زایمان به شکل سزارین تجربه می کند، با استفاده از داروهای مسکن و شیاف به راحتی قابل کنترل می باشد.

البته بیماران زیادی هستند که نسبت به درد تحمل کمی دارند. آن دسته از افراد نیز می توانند با استفاده از پمپ ها درد، به میزان قابل توجهی درد زایمان سزارین را از خود دور نمایند. هر چند این روش درمانی برای مادران توصیه نمی شود، و بهتر است از همان شیاف و مسکن ها برای برطرف کردن درد بعد از زایمان استفاده کنند.

در نهایت نیز باید بگوییم که زایمان سزارین یک روش مناسب و ایده آل برای افرادی است، که خطر زایمان طبیعی را به جان نمی خرند. یا این که به دلایل خاصی مجبور هستند زایمان را به صورت سزارین تجربه کنند.

پیگیری بعد از زایمان سزارین

بعد از زایمان سزارین، شما و نوزادتان حدود سه روز در بیمارستان خواهید ماند. بلافاصله پس از جراحی، شما در IV  باقی خواهید ماند. این اجازه می دهد تا با از بین رفتن بیهوشی، میزان مسکن های تنظیم شده به جریان خون منتقل شود.

پزشک شما را به بلند شدن و دور زدن تشویق می کند. این می تواند به جلوگیری از لخته شدن خون و یبوست کمک کند. یک پرستار یا پزشک می تواند به شما آموزش دهد که چگونه فرزند خود را برای شیردهی قرار دهید تا درد اضافی در ناحیه برش زایمان سزارین وجود نداشته باشد.

پزشک شما بعد از جراحی توصیه هایی برای مراقبت در منزل به شما می کند؛ اما به طور کلی باید انتظار داشته باشید:

 • راحت باشید و به خصوص در چند هفته اول استراحت کنید.
 • از وضعیت صحیح بدن برای حمایت از شکم خود استفاده کنید.
 • برای جبران مایعات از دست رفته در زمان زایمان مایعات زیاد بنوشید.
 • به مدت چهار تا شش هفته از رابطه جنسی اجتناب کنید.
 • در صورت لزوم داروهای ضد درد مصرف کنید.
 • در صورت مشاهده علائم افسردگی پس از زایمان، مانند تغییرات شدید خلقی یا خستگی طاقت فرسا، به دنبال کمک باشید.

در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد پستان همراه با تب
 • ترشحات واژن یا بوی بد دهان یا خونریزی همراه با لخته های بزرگ
 • درد هنگام ادرار کردن
 • علائم عفونت: به عنوان مثال، تب بیش از 100 درجه فارنهایت، قرمزی، تورم یا ترشح از برش

خلاصه مطلب

با مراجعه به مطب بهترین متخصص زنان و زایمان که سابقه ی درخشانی در زایمان سزارین دارند و می توانید تحت مراقبت های لازم برای دوران بارداری قرار گرفته و به روشی که سلامت  خود و جنین تان در امان باشد زایمان را انجام دهید. دکتر حبیبه احمدی در دو سال خدمت خود در شهر دزفول حدود 2500 زایمان سزارین موفق داشته اند که تمامی زایمان ها بدون کوچک ترین مشکلی برای مادر و جنین انجام گرفته است. شما عزیزان می توانید برای رسیدن به پاسخ سوالات خود از طریق نوبت دهی و مشاوره آنلاین اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *