زگیل تناسلی درمان دارد؟

تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی نامی آشنا است که افراد زیادی آن را هم چون دیگر عفونت های زنان جدی نمی گیرند و به عنوان تبخال های کوچک و جوش هایی که خودش خوب می شود از آن یاد می کنند در حالی که واقعیت چیز دیگری است!

در ادامه صحبت های دکتر حبیبه احمدی متخصص زنان، زایمان و زیبایی را درباره ی تبخال های تناسلی ملاحظه می کنید.

 

زگیل تناسلی

زگیل و تبخال تناسلی

فهرست محتوا

ویروس هرپس سیمپلکس و تبخال تناسلی

ویروس تبخال دو نوع دارد نوع 1 آن هرپس سیمپلکس، که عامل تبخال دهانی است و هرپس نوع 2 باعث ایجاد تبخال تناسلی می شود.
تبخال تناسلی ضایعاتی بسیار دردناک، زخمی شونده و آزار دهنده ای برای بیمار ایجاد می کنند که می تواند در تمام ناحیه تناسلی خارجی و حتی روی لابیا مینور، اعصاب و پایانه های عصبی بروز کند و باعث احساس درد شدید در بیمار شود. این ضایعات ممکن است در بدن به صورت ویروس نهفته باقی بماند و هیچوقت از بین نرود اما می توان با ترفند هایی از انتقال این ویروس به شریک جنسی جلوگیری کرد.

هرپس تناسلی

دکتر حبیبه احمدی _ متخصص زنان و زایمان

زگیل تناسلی چیست؟

کوندیلوما آکومیناتا یا زگیل تناسلی یکی از شایع ­ترین بیماری­ های آمیزشی در سراسر جهان است که از طریق ویروس اچ­ پی­ وی (HPV) یا ویروس پاپلیوم انسانی بوجود می­ آید. عوامل متعددی می توانند در ابتلای فرد به این ویروس تاثیرگذار باشند. عواملی مانند سن، سبک زندگی و عادت­ های جنسی هر یک در حساسیت فرد به زگیل تناسلی موثر هستند. راه­ های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد، که عمدتا به سه نوع کلی درمان­ های موضعی، عمل جراحی و لیزر تقسیم می­ شوند.

در درمان موضعی زگیل تناسلی می ­توان به استفاده از محلول و کرم پودوفیلین، کرم ایمی­کیمود و پماد سینکاتچینز اشاره کرد. در روش ­های دیگر می ­توان از کرایوتراپی ( سرما درمانی )، الکتروکوتری ( گرما درمانی )، استفاده از محلول اسید تری کلرو استیک اسید و انواع جراحی ها و استفاده از لیزر را نام برد. ممکن است بعد از درمان موضعی مجددا زگیل تناسلی عود کند ولی در روشی مثل عمل جراحی یا استفاده از لیزر این امکان بسیار کم می ­شود. حتما برای درمان زگیل تناسلی و همچنین اقدامات جنسی ایمن از پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

تاریخچه و همه­ گیری زگیل تناسلی

اولین نشانه­ های زگیل تناسلی به اوایل قرن 20 ام میلادی بازمی­ گردد. در سال 1970 میلادی یک پزشک آلمانی علت زگیل تناسلی را ویروس اچ­ پی­ وی دانست که بعدها با مطالعات بیشتر و پیشرفت علم این ادعای او ثابت شد. بیش از 100 گونه ویروس اچ­ پی ­وی وجود دارد که گونه­ های 6 و 11 عامل بیش از 90 درصد زگیل­ های تناسلی هستند. همانطور که قبلا اشاره کردیم زگیل تناسلی شایع ­ترین بیماری­ های آمیزشی در سراسر جهان است. عوامل متعددی در افزایش احتمال مبتلا شدن به ویروس ­اچ­ پی­ وی موثر هستند مانند: تعداد شرکای جنسی، سابقه داشتن عفونت کلامیدا و سوزاک و همچنین مصرف سیگار و دخانیات و ویروس اچ­ آی ­وی HIV.

از آن­جایی که بیماری زگیل تناسلی کمتر گزارش می­ شود، تخمین میزان افراد مبتلا دشوار است. با این حال حدودا 9 تا 13 درصد افراد جهان به آن مبتلا باشند که در افراد با بازه سنی 20 تا 39 سال این بیماری شایع تر است. شایع است که همه افراد در طول زندگی­ شان یک بار به این ویروس آلوده می شوند و یکی از دلایل آن رعایت نکردن بهداشت فردی است.

چطور بفهمیم به تبخال تناسلی مبتلا هستیم؟

در ابتدای بروز تبخال های تناسلی بیمار درد شدیدی در عصب های ناحیه تناسلی احساس می کند. تبخال های تناسلی با زخم های بسیار کوچک و دردناکی که در ابتدای بروز آن ها ترشحاتی هم دارد، ظاهر می شود.

این عارضه می تواند باعث اختلال در فعالیت های روزانه بیمار شود و قادر به انجام وظایف شغلی نباشد. در صورتی که در همان ابتدای امر بیمار به پزشک مراجعه کند درمان بیمار شروع می شود، ضایعات خیلی خفیف تر بروز می کند و علائم دردناک کمتری را بیمار تجربه می کند و انتشار ویروس نیز کاهش می یابد.

عکس تبخال تناسلی

شکل تبخال تناسلی

پیشگیری از زگیل تناسلی

راه ­های متفاوتی برای پیشگیری از زگیل تناسلی وجود دارد که مهم­ ترین آن آموزش است. آموزش برای داشتن رابطه جنسی ایمن و پرهیز از داشتن چند شریک جنسی و در صورت ابتلا و اطلاع از زگیل تناسلی باید تا درمان کامل آن از داشتن رابطه جنسی خودداری نماید. تا دیگران به آن مبتلا نشوند. استفاده از کاندوم تا حد خوبی می ­تواند از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری نماید ،مگر اینکه زگیل در نواحی باشد که کاندوم آن قسمت را پوشش نمی­دهد. همچنین رعایت نظافت فردی و شستشوی آلت تناسلی با شوینده­ ها و ضدعفونی کردن آن با الکل خوراکی و یا استون بعد از آمیزش جنسی نیز بسیار موثر است. اما یکی از بهترین راه­های پیشگیری که حدودا تا 90 درصد می ­تواند از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی جلوگیری کند، استفاده از واکسن آن است که گارداسیل نام دارد و استفاده از آن توسط سازمان بهداشت جهانی بسیار تاکید شده است.

درمان زگیل تناسلی

گزینه ­های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد. در هر صورت در کودکان، نوجوانان و جوانان می ­­توان درمان آن را به تاخیر انداخت چرا که زگیل پس از چند ماه یا چند سال خود به خود از بین می­ رود. 3 هفته تا چند سال پس از آلوده شدن به ویروس اچ ­پی ­وی طول می­ کشد تا زگیل نمایان شود و معمولا بدون علائم خاصی است به طوری که گاه شما حتی متوجه آن نمی شوید ولی گاهی ممکن است همراه با خارش و التهاب باشد.

درمان زگیل تناسلی بستگی به عوامل متعددی دارد که شکل زگیل، محل ضایعه و تعداد زگیل­ ها از جمله این عوامل هستند.

درمان زگیل تناسلی با پودوفیلین

برای درمان ضایعه­ های گوشتی معمولا از آن استفاده می­ شود. محلول 5/0 درصد یا کرم 15/0 درصد را هر روز دوبار به مدت سه روز استفاده کنید و پس از آن چهار روز توقف کنید و از آن استفاده نکنید. معمولا پس از چهار هفته ضایعات درمان و از بین می ­روند.

 

درمان زگیل تناسلی با کرم ایمی­کیمود

یکی دیگر از درمان ­های موضعی زگیل تناسلی استفاده از کرم 5 درصد ایمی­کیمود است. آن را سه روز در هفته ( یک روز در میان ) به مدت 16 هفته استفاده کنید. میزان عود کردن و بازگشت زگیل تناسلی در این کرم کمتر از درمان با پودوفیلین است.

 

درمان زگیل تناسلی با پماد سینکاتچینز

در این روش پماد 15 درصد سینکاتچینز باید سه بار در روز به مدت 15 هفته استفاد شود.

شکل های هرپس تناسلی

شکل های هرپس تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی

از دیگر روش­ هایی که بین افراد مرسوم است درمان خانگی زگیل تناسلی است، که با استفاده از مواد طبیعی مانند عسل، سرکه، سیاه دانه، روغن پونه و سیر سعی در درمان دارند.

توصیه ما به شما عزیزان این است که برای درمان زگیل تناسلی به کلینیک ­های پزشکی و پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت درمان متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید.

 درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی یا سرما درمانی

در این روش نیتروژن مایع را 3 تا 5 بار به مدت 20 ثانیه بر روی ضایعه قرار می ­دهند. این پروسه به صورت هفتگی انجام می­ شود و ممکن است 6 ماه نیز طول بکشد. این روش به دلیل ارزان بودن، بی خطر بودن و همچنین درد حداقل برای افراد باردار مناسب است. لازم به ذکر است که احتمال انتقال زگیل تناسلی از طریق مادر به نوزاد بسیار کم می­ باشد ولی با این حال معمولا افراد دارای زگیل تناسلی تحت عمل سزارین زایمان خود را انجام می­ دهند.

 

درمان زگیل تناسلی با الکتروکوتری یا گرمادرمانی

این روش یکی از روش­های قدیمی و سنتی برای درمان زگیل تناسلی است. یکی از معایب این روش ایجاد چال بر روی پوست است، البته با اختراع دستگاه­های جدید مانند دستگاه­های رادیوفراکانسی اثر کمتری بر روی پوست ایجاد می­­شود. از مزیت­های این روش می­توان به سریع بودن و میزان عود کردن  بسیار پایین زگیل تناسلی اشاره کرد.

 

درمان زگیل تناسلی با اسید تری کلرو استیک

در این روش از اسید تری کلرو استیک 80 تا 90 درصد برای درمان زگیل تناسلی استفاده می­­ شود که معمولا برای درمان ضایعات کوچک است. پس از استفاده معمولا زخم کوچکی ایجاد می ­شود که بدون آن که رد آن باقی بماند بهبود پیدا می­ کند. این روش باید یک بار در هفته به مدت 8 تا 10 هفته انجام شود.

 

درمان زگیل تناسلی با لیزر و عمل جراحی

این روش درمانی ممکن است برای برداشتن و از بین بردن زگیل­ های مقاوم به درمان و یا بیماری پیشرفته و حاد استفاده شود. از جمله گزینه ­های درمانی برای عمل جراحی می­ توان به روش ­های الکتروشمیمیایی، کورتاژ و لیزر درمانی اشاره کرد که در ادامه به درمان زگیل تناسلی با لیزر می­ پردازیم. لازم به ذکر است که درمان با عمل جراحی امکان عود کردن و بازگشت زگیل تناسلی را بسیار کم می­ کند. روش لیزر مانند روش سوزاندن است با این تفاوت که به جای استفاده از جریان برق از پرتو­های فروسرخ که بر روی زگیل تناسلی متمرکز می­ شود، استفاده می­ شود و به این علت که می ­تواند به عمق بیشتری نفوذ کند، درمان باکیفیت بیشتری را شاهد خواهیم بود. همچنین میزان درد و سوزش نیز لیزر درمانی به حداقل میزان خود می­ رسد.

 

درمان زگیل تناسلی با آمیو لِوولینیک اسید

این روش یک درمان نو ظهور برای درمان زگیل تناسلی است و مشخص شد که درمان آن موثرتر­ و سریع تر از لیزر است و امکان عود کردن تقریبا صفر .است. درمان فتودینامیکی زگیل تناسلی ممکن است یک روش مکمل بسیار مفید برای درمان­ های سنتی باشد

عود کردن زگیل تناسلی

هر چند درمان زگیل تناسلی یک عمل چالش برانگیز است اما کاملا قابل درمان است. اما ممکن است نیاز به درمان­ های مکرر و یا ترکیبی از چند درمان در بازه­ های زمانی مختلف استفاده کرد. جراحی و لیزر تنها روشی هستند که به طور کامل زگیل تناسلی را از بین می­ برند اما در هر درمانی ممکن است بیماری دوباره عود کند و بازگردد.

عود کردن ضایعات و بازگشت مجدد زگیل تناسلی پس از بهبود به طور میانگین 20 تا 30 درصد است. در درمان موضعی زگیل تناسلی با پودوفیلین میزان بهبود بین 45 تا 83 درصد و میزان عود و بازگشت زگیل بین 6 تا 100 درصد است. در درمان موضعی ایمی­کیمود میزان بهبود 35 تا 68 درصد و میزان 6 تا 26 درصد است. در درمان با پماد سینکاتچینز میزان بهبود 47 تا 59 درصد است و میزان عود کردن 7 تا 11 درصد پس از بهبود آن است. میزان بهبود در درمان با روش کرایوتراپی یا سرما درمانی برابر با 44 تا 75 درصد است و میزان عود کردن در این روش 21 تا 42 درصد است. میزان بهبود با استفاده از روش محلول اسید تری کلرو استیک اسید بین 58 تا 81 درصد و میزان عود کردن آن نزدیک به 36 درصد است.

درمان قطعی تبخال تناسلی

ویروس هرپس درمان قطعی ندارد و تنها با دارو هایی می توان از گسترش بیشتر آن جلوگیری کرد و علائم دردناک آن را کاهش داد. همان طور که پیش تر نیز گفته شد این ویروس از بدن بیمار ریشه کن نمی شود و تا همیشه به صورت نهفته باقی می ماند و در شرایطی که اوضاع را برای رشد مناسب ببیند بروز می کند و عارضه های دردناکی را بر جای می گذارد. در نتیجه لازم است به صورت دوره ای هر بار پیش از بروز اولین نشانه ها اقدامات درمانی از سر گرفته شود، تا بیمار شرایط سختی را تجربه نکند و تبخال از بین برود. پزشک از طریق داروی خوراکی و پماد های موضعی علائم آن را تقلیل می کند و بیمار رنج کمتری می برد و می تواند در طی پروسه درمان به فعالیت های روزانه خود نیز رسیدگی کند.

ویزگی های ویروس هرپس

ویژگی های هرپس تناسلی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

اگر بیمار بلافاصله پس از اولین نشانه های درد و برآمدگی به پزشک مراجعه کند و طبق دستور العمل های پزشک داروها را مصرف کند می تواند با از بین رفتن تبخال ها مصرف دارو را قطع کند.

عوارض زگیل تناسلی

زگیل تناسلی می­ تواند اثرات روانی قابل توجهی را بر روی فرد بگذارد. از جمله این اثرات می ­توان به اضطراب، احساس گناه و خشم و عصبانیت اشاره کرد. همچنین بیماران نگران ناباروری و سرطان خود می­ باشند. ضایعات پیش بدخیم و بدخیم می ­تواند همراه با زگیل تناسلی بوجود آید. اگر زگیل تناسلی به ضایعات بدخیم تبدیل شوند، دارای علائمی هستند که از جمله آن ها می­ توان به خونریزی، رنگدانه غیرمعمول پوست، زخم شدن و همچنین ضایعات پوستی واضح اشاره کرد.

انتقال ویروس هرپس تناسلی

نکته ی نگران کننده درباره ی ویروس هرپس انتشار سریع آن با تماس های جنسی است و فرد دارای این ویروس شریک جنسی خود را نیز ابتلا می کند. ممکن است بیماری ویروس را در حالت نهفته در بدن خود داشته و هنوز علائم آن بروز نکرده باشد ولی در حین رابطه جنسی به طرف مقابل منتقل کند و عارضه در او بروز کند. البته لازم به ذکر است که تبخال تناسلی در حالتی که بروز کرده است در مسری ترین وضعیت خود قرار دارد. بنابراین در اولین مراحل اطلاع از ابتلا به ویروس هرپس تناسلی برای جلوگیری از انتقال این ویروس به شریک جنسی از پزشک متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید.

HPV

جگونه هرپس تناسلی باعث سرطان رحم می شود؟

علائم ظاهری تبخال تناسلی چیست؟

برای تشخیص تبخال های تناسلی ناشی از ویروس هرپس لازم است چند نشانه مهم را در نظر گرفت. علائمی هم چون تب، احساس حالت تهوع، ادرار کردن همراه با سوزش و درد، درد های عضلانی، خارش و سوزش های کلافه کننده است. علائم ظاهری و قسمت های بروز تبخال در زنان و مردان متفاوت است.

علائم تبخال تناسلی در زنان

از شایع ترین نشانه های تبخال تناسلی در زنان، ادرار کردن توام با درد و ترشحات غیر عادی واژن است. تبخال های تناسلی ممکن است از لابیا ها تا درون واژن را در بر بگیرد و بخش هایی از ران، کشاله ران و مقعد را نیز درگیر کند.

علائم تبخال تناسلی در مردان

علائم تبخال تناسلی در مردان معمولا روی آلت تناسلی، کیسه بیضه، بخش هایی از ران، کشاله ران و مقعد بروز می کند.

در موارد بسیار فعال این ویروس از طریق سکس دهانی قابل انتقال به زبان، دهان و لب های شریک جنسی نیز می باشد و رعایت بهداشت، می تواند تا حد ممکن از پیشروی و انتقال این ویروس به بخش ها دیگر جلوگیری کرد.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

تبخال تناسلی در زنان باردار

ویروس هرپس تناسلی در زنان باردار بسیار خطرناک است زیرا می تواند به جنین منتقل شود و در پی آن آسیب های مغزی، نابینایی و اختلالات رشدی را ایجاد کند. در نتیجه لازم است پیش از بروز خطرات جدی اقدامات درمانی صورت پذیرد.

آیا داروهای درمان تبخال تناسلی عوارض دارند؟

داروهایی که پزشک به قصد درمان و تسکین درد و عوارض تبخال های تناسلی برای بیمار تجویز می کند در مصرف های طولانی مدت ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. مصرف این دارو ها تحت نظر و برنامه ریزی پزشک، مانع از بروز این عوارض می شود.

دوز دارو ها و دستور مصرف آن ها به مرحله و شدت بروز تبخال های تناسلی بستگی دارد به همین منظور هر چه بیمار زودتر به پزشک مراجعه کند می تواند با احتمال عوارض کمتری و همین طور با درد و رنج به نسبت قابل تحمل تری این ویروس را متوقف کند.

 

خلاصه مطلب

ویروس هرپس تناسلی با برآمدگی های ملتهب و دردناک آغاز می شود و می تواند باعث زخم های مجاری ادرار، عفونت های جدی و در حاد ترین حالت التهاب ماده مغزی نخاعی را ایجاد کند. توصیه ما به شما همراهان عزیز جدی گرفتن این عارضه و مراجعه به موقع نزد پزشک است تا اقدامات لازم برای درمان و جلوگیری از انتقال آن صورت بگیرد. می توانید سوالات خود را از دکتر حبیبه احمدی در قالب دیدگاه این مقاله بپرسید تا در اولین فرصت ممکن به پاسخ تخصصی، سوالاتتان دسترسی داشته باشید.

.

 

یک پاسخ به “زگیل تناسلی درمان دارد؟”

  1. کیوان گفت:

    خیلی مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *