دکتر حبیبه احمدی / جراحی زیبایی زنان / جلوگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی
۵ دقیقه
عفونت لابیا بعد از عمل

جلوگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

عفونت بعد از لابیاپلاستی موضوعی است که بسیاری از خانم های داوطلب انجام این عمل از آن واهمه دارند. در این مقاله می خواهیم احتمالات مرتبط با بروز عفونت بعد از عمل لابیا به همراه روش های پیشگیری از آن ها را بررسی کنیم تا شما بتوانید با آرامش خاطر بیش تری عمل لابیاپلاستی را انجام دهید.

چند درصد از بانوان بعد از لابیاپلاستی دچار عفونت می شوند؟

پوست واژن در واقع سدی طبیعی در برابر نفوذ عفونت و آلودگی به بدن است. حتی با وجود اقدامات احتیاطی و رعایت پروتکل های زیادی جهت جلوگیری از عفونت در محل عمل، جراحی لابیاپلاستی که لزومه ی انجام آن ایجاد برش در سطح پوست است، می تواند منجر به نفوذ آلودگی و بروز عفونت شود.

پزشکان این عفونت بعد از لابیاپلاستی را نوعی از عفونت محل جراحی (SSIs) می دانند، زیرا در بخشی از بدن که در آن جراحی انجام شده رخ می دهد. در صورت انجام عمل جراحی لابیاپلاستی، احتمال ایجاد SSI حدود ۱ تا ۳ درصد است.

جلوگیری از عفونت بعد لابیاپلاستی

چگونه باید از بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی جلوگیری کرد؟

اگر قرار است به زودی عمل لابیاپلاستی را انجام دهید، از پزشک خود بپرسید که چه کاری می توانید انجام دهید تا خطر بروز عفونت محل جراحی را در عمل خود کاهش دهید. مهم است که قبل از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید و سابقه ی پزشکی خود را به جراح لابیاپلاستی خود اطلاع دهید، به خصوص اگر دیابت یا بیماری مزمن دیگری دارید.

همچنین از تراشیدن ناحیه پوستی که جراح قصد دارد آن را عمل کند، خودداری کنید. بسیار مهم است که محل زخم شما توسط هیچ شخصی با دست های ضد عفونی نشده لمس نشود. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد مراقبت از زخم پس از جراحی را به دقت دنبال کرده و رعایت کنید.

در صورت بروز تب یا چرک، قرمزی، گرما، درد یا حساسیت در نزدیکی زخم یا داشتن هر نشانه یا علامت دیگری از عفونت محل جراحی، با پزشک خود تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که مهم ترین عامل موثر بر روی جلوگیری از بروز مشکلاتی مثل عفونت بعد از عمل لابیا، انتخاب درست جراح لابیاپلاستی است. چنین جراحی باید مدرک معتبر تخصصی برای انجام این عمل را داشته باشد و بتواند بخیه های لابیاپلاستی را به بهترین شکل اجرا کند.

علائم عفونت واژن بعد از لابیاپلاستی

عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی می تواند باعث قرمزی، تاخیر در بهبودی، تب، درد، حساسیت، گرما یا تورم شود. علائم و نشانه های دیگری که برای این نوع عفونت وجود دارند، عبارتند از:

 • در صورت بروز مشکل عفونت بعد از لابیاپلاستی ممکن است از محل عمل چرک و عفونت ترشح شود. نمونه‌هایی از این چرک ممکن است برای کشف انواع میکروب‌هایی که موجب عفونت شده اند، کشت داده شوند.
 • در برخی از موارد دیگر ممکن است در پی بروز عفونت بعد از عمل لابیا، محل زخم خود به خود باز شود.
 • مواردی که SSIدر اندام یا فضای داخلی بروز کرده، بروز عفونت را با ترشح چرک که از لوله ی زهکشی که از طریق پوست به فضا یا اندام بدن وارد شده خارج می شود، تشخیص داد. تجمع چرک که آبسه نامیده می شود، ناحیه محصور این چرک و بافتی که در اطراف این عفونت وجود دارد، آسیب دیده و ملتهب می شود. هنگامی که جراح زخم را دوباره باز می کند یا با بررسی های ویژه اشعه ی ایکس پزشک می تواند متوجه این آبسه شود.
علائم عفونت بعد از عمل لابیا

عوامل موثر بر بروز عفونت پس از لابیاپلاستی

عفونت های بعد از جراحی لابیاپلاستی توسط میکروب ها ایجاد می شود. رایج ترین این میکروب ها شامل باکتری های استافیلوکوک، استرپتوکوک و سودوموناس می شود. میکروب ‌ها می‌توانند از طریق اشکال مختلف تماس، مانند دستان آلوده ی یکی از کادر پزشکی یا همراهان بیمار، ابزار جراحی آلوده، از طریق میکروب ‌های موجود بر روی لباس زیر، یا از طریق میکروب‌ هایی که از قبل روی پوست یا داخل بدن شما وجود داشته اند و سپس به محل زخم جراحی رسیده اند، زخم محل جراحی را آلوده و دچار عفونت کنند.

آیا عفونت پس از لابیاپلاستی خطرناک است؟

میزان خطر عفونت بعد از عمل لابیا زیاد نیست ولی به هر حال بهتر است که ایجاد نشود. چرا که ممکن است عفونت ایجاد شده در بخش لابیاها به بخش های داخلی واژن نیز سرایت نماید و اوضاع سلامت جنسی و عمومی شما را به خطر بیندازد.

دیگر عوامل زمینه ساز بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی

 • عدم مراجعه به یک متخصص زنان با تجربه
 • داشتن سایر مشکلات یا بیماری های پزشکی
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف
 • گدراندن عمل جراحی اورژانسی
 • انجام عمل جراحی شکم
 • اضافه وزن داشتن
 • ابتلا به سرطان
 • سیگار کشیدن
 • ابتلا به دیابت
 • سالمند بودن
عوارض لابیاپلاستی

درمان عفونت بعد از لابیاپلاستی چگونه صورت می گیرد؟

در بیش تر مواقع عفونت بعد از لابیاپلاستی را می توان با مصرف آنتی بیوتیک درمان کرد. گاهی اوقات ممکن است در برخی موارد که عفونت شدید است، برای درمان این مشکل نیاز به اقدامات اضافی باشد.

در طول دوران نقاهت، مطمئن شوید که لباس زیر تمیز بپوشید و واژن خود را تا حد امکان خشک نگه دارید. از انجام هر گونه جراحی در نزد پزشکانی که معتبر و دارای گواهی ها و تاییدیه های لازمه نیستند و یا ممکن است در رعایت پروتکل های استریل کردن احمال کنند، جداً خودداری کنید.

با مشورت با پزشک خود در رابطه با استانداردهای تعویض پانسمان روی زخم ها اطلاعات لازم را دریافت کنید و آن ها را به دقت رعایت کنید. همان طور که گفته شد، بهترین روش برای جلوگیری از بروز عفونت های محل جراحی لابیاپلاستی، انتخاب یک پزشک جراح خوب است.

دکتر حبیبه احمدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دکتر حبیبه احمدی دوره دکتری عمومی خود را در سال 1385 در دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسانده و طرح پزشکی خود را تا سال 1388 در شهر سمنان تمام کردند. پس از این تا سال 1395 دوره دکترای تخصصی خود را در حوزه زنان، زایمان و نازایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمام و طرح پزشکی تخصصی خود را در شهر دزفول تا سال 1397 انجام دادند. همچنین به واسطه علاقه به حوزه زیبایی بانوان، وارد فلوشیپ جراحی زیبایی زنان شده و این دوره را در سال 1398 به اتمام رسانیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *