دکتر حبیبه احمدی / جراحی زیبایی زنان / آیا لابیاپلاستی در دختران باکره امکان پذیر است؟
۷ دقیقه
لابیاپلاستی برای دختران باکره

آیا لابیاپلاستی در دختران باکره امکان پذیر است؟

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی یکی از روش های درمانی و زیبایی در حوزه زنان به شمار می رود که جهت اصلاح و ایجاد تقارن در لابیاها انجام می شود. در گذشته، مشکلات زنان در حوزه زیبایی واژن به واسطه پایین بودن سطح آگاهی و همچنین وجود باورهای غلط سنتی از سوی اغلب افراد جامعه طرد می شد. اما، خوشبختانه در حال حاضر با افزایش اطلاعات فردی عموم مردم و همچنین پیشرفت علم پزشکی در حوزه زیبایی زنان، این جراحی ها طرفداران بسیاری یافته است. با این حال یکی از سوالات متداول در خصوص عمل های زیبایی واژن از جمله لابیاپلاستی این است که آیا دختران مجرد نیز می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و با شرایط لابیاپلاستی دختران باکره آشنا شوید.

لابیا چیست؟

لابیا بخشی از دستگاه تناسلی زنان است که می تواند بلند یا کوتاه، چروکیده یا صاف، تیره یا روشن باشد. به طورکلی لابیاها به دو گروه لابیا ماژور ( لابیای بیرونی) و لابیا مینور (لابیا داخلی) تقسیم می‌شوند. لابیای ماژور چین های گوشتی و بزرگ تری هستند که در لایه بیرونی لابیا قرار گرفته و از اندام تناسلی از جمله دهانه واژن، لابیا مینور و کلیتوریس محافظت می کنند. این ناحیه بعد از بلوغ با موهای ناحیه تناسلی خارجی پوشانده می شود. لابیا مینور نیز چین های داخلی و کوچکتر لابیا هستند که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا داخلی یا همان لابیا مینور در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده و از دهانه مجرای ادرار و واژن محافظت می کنند.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی نوعی جراحی برای کوچک کردن یا اصلاح اندازه لابیا است که جهت بهبود ظاهر لابیا، کاهش ناراحتی فیزیکی و یا به عنوان بخشی از جراحی تطبیق جنسیت انجام می شود. لابیاپلاستی با توجه به دلیل انجام آن به سه روش انجام می‌شود:

 • مقداری از بافت لابیا برای کاهش اندازه آن برداشته می شود.
 • فیلر یا چربی به لابیا تزریق می‌شود تا بزرگ شوند.
 • لابیاها از بافت دیگر بازسازی و ترمیم می‌شوند.

آیا لابیاپلاستی در دختران باکره انجام می‌گیرد؟

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، یکی از سوالات متداول این است که آیا دختران باکره می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند؟ خوشبختانه جواب این سوال مثبت است. از آنجایی که لابیاپلاستی آسیبی به پرده بکارت نمی‌رساند، به راحتی در دختران باکره انجام می شود. در حقیقت دختران مجرد که رابطه جنسی نداشته و پرده بکارت آن ها سالم است می توانند بدون هیچ نگرانی اقدام به لابیاپلاستی و عمل های زیبایی دیگری مانند تزریق چربی، تزریق ژل به واژن و سفید کردن واژن کنند. هایمن یا پرده بکارت در داخل واژن قرار دارد، بنابراین جراحی لابیاپلاستی نمی تواند هیچ تاثیری بر آن داشته یا سبب پاره شدن پرده بکارت شود.

بهترین سن برای لابیاپلاستی در دختران باکره

به طور کلی لابیاپلاستی در دختران باکره پس از پایان سن رشد (بلوغ) انجام می شود. اغلب پزشکان این عمل زیبایی را معمولا به زنانی که در اثر افزایش سن یا زایمان های متعدد، دچار تغییر ظاهری و بزرگی لابیاها شده اند توصیه می کنند. با این وجود برخی از دختران به صورت مادرزادی دارای لابیاهای بزرگی هستند که می تواند سبب بروز عفونت های مکرر یا ناراحتی به هنگام پوشیدن لباس های تنگ شود. در چنین شرایطی دختران می توانند زیر نظر دکتر خوب برای لابیاپلاستی اقدام کنند.

بعد از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

بلافاصله بعد از جراحی اقدامات زیر انجام می‌شود:

 • معاینه شدن جهت بررسی زخم و میزان خونریزی
 • دریافت دستورالعمل هایی در مورد نحوه مراقبت از زخم قبل از ترخیص
 • دریافت اطلاعاتی درباره نحوه کنترل درد، محدودیت‌های فعالیت، چکاپ‌های بعدی

خطرات و عوارض لابیاپلاستی

به طور کلی لابیاپلاستی یکی از کم تهاجمی ترین و ایمن ترین عمل های زیبایی است که عوارض جدی به همراه ندارد. با این حال برخی عوارض لابیاپلاستی وجود دارد که عبارتند از:

 • برداشت بافت بیش از حد یا کافی نبودن بافت برداشته شده
 • خون ریزی
 • هماتوم
 • عفونت
 • ماندگاری جای زخم

آیا روند بهبودی در لابیاپلاستی دختران دردناک است؟

وجود مقداری تورم، ناراحتی و درد از عوارض طبیعی است که معمولا با مصرف مسکن هایی مثل استامینوفن، طبق دستور پزشک، کنترل می‌شود. همچنین استفاده از بعضی درمان های خانگی، مانند کمپرس یخ می‌تواند کمک کننده باشد. احتمال تجویز آنتی بیوتیک خوراکی یا آنتی بیوتیک موضعی نیز به جهت جلوگیری از عفونت وجود دارد. نکته مهم دیگر استفاده از شلوار و لباس زیر گشاد در دوره نقاهت است، زیرا لباس‌های تنگ می‌توانند روی زخم اصطکاک ایجاد کرده و روند بهبود را به تاخیر بیندازند.

آیا خونریزی بعد از جراحی لابیاها زیاد خواهد بود؟

احتمال خونریزی جزئی، از چند روز تا یک هفته در عمل لابیاپلاستی وجود دارد. برای کنترل این خونریزی می توان از مینی پد استفاده کرد. در صورت افزایش شدت خونریزی بعد از عمل لابیا و همچنین طولانی شدن آن هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

دوره نقاهت و بهبودی جراحی لابیاپلاستی

در چند هفته اول پس از جراحی، تورم اولیه، درد و تغییر رنگ کاهش می یابد و اکثر تورم ها بعد از شش هفته از بین می رود. به طور کلی، دوره بهبودی از چهار تا شش ماه زمان می‌برد و برای دیدن نتایج نهایی لابیاپلاستی باید ورم ناشی از عمل به طور کامل از بین برود.

مراقبت های لابیاپلاستی

نحوه شست و شوی لابیاها بعد از جراحی به چه صورت است؟

توجه داشته باشید که برای شست و شوی زخم فقط از آب ولرم استفاده ‌کرده و از مصرف صابون اجتناب کنید. پس از ادرار کردن نیز ناحیه مورد نظر باید به آرامی خشک شده و از لمس یا مالش آن خودداری کنید. همچنین ممکن است برای جلوگیری از یبوست و مشکلات گوارشی، رژیم غذایی و داروهایی توسط پزشک تجویز شود. به طورکلی با شستشوی صحیح و رعایت این نکات ساده، از آسیب به زخم و بخیه ها جلوگیری می‌شود. پس بسیار مهم است که به دستورالعمل‌های مربوط به ادرار و مدفوع بعد از عمل، جهت تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی و تسریع روند بهبود توجه کنید.

آیا ممکن است لابیاپلاستی بعد از ازدواج تحت تاثیر قرار گیرد؟

درصورتی که فرد تصمیم به بچه دار شدن در آینده را داشته باشد، ممکن است جراحی لابیاپلاستی، در زایمان طبیعی، تحت تاثیر قرار گیرد. بنابراین بسیاری از زنان و دختران تا زمان تشکیل خانواده این جراحی را انجام ندهند.

ماندگاری عمل لابیاپلاستی چقدر است؟

لابیاپلاستی یک جراحی دائمی و طولانی مدت است. درصورتی که بیمار توصیه های پزشک را رعایت کند، دیگر نیازی به این جراحی نخواهد داشت. توجه داشته باشید که عمل های زیبایی مانند تزریق چربی یا فیلر به واژن برخلاف لابیاپلاستی، دائمی نبوده و نیاز به تزریق مجدد دارد.

کلام آخر

اگر از ظاهر لابیای خود راضی نبوده یا هنگام پوشیدن لباس های تنگ و انجام برخی ورزش ها احساس ناراحتی می‌کنید، لابیاپلاستی می‌تواند روش مناسبی برای شما باشد. صحبت در مورد اندام تناسلی و لابیاها برای برخی افراد، به‌خصوص دختران باکره، ممکن است خجالت‌آور یا نگران کننده باشد. با این حال، بهتر است بدانید که انجام عمل لابیاپلاستی در دختران باکره بدون هیچ گونه آسیب به پرده بکارت انجام می شود، زیرا پرده بکارت یا هایمن در داخل واژن قرار دارد.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اگرچه جراحی لابیاپلاستی در دختران و زنان کاملا بی خطر است، اما توصیه می شود برای کاهش عوارض احتمالی این عمل توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود. افرادی که جراحی لابیاپلاستی را انجام داده اند، اعتماد به نفس بیشتری داشته و در نتیجه کیفیت زندگی آن ها افزایش می یابد.

دکتر حبیبه احمدی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دکتر حبیبه احمدی دوره دکتری عمومی خود را در سال 1385 در دانشگاه شهید بهشتی به اتمام رسانده و طرح پزشکی خود را تا سال 1388 در شهر سمنان تمام کردند. پس از این تا سال 1395 دوره دکترای تخصصی خود را در حوزه زنان، زایمان و نازایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمام و طرح پزشکی تخصصی خود را در شهر دزفول تا سال 1397 انجام دادند. همچنین به واسطه علاقه به حوزه زیبایی بانوان، وارد فلوشیپ جراحی زیبایی زنان شده و این دوره را در سال 1398 به اتمام رسانیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *