راهنمای کامل عمل لابیاپلاستی

جراحی زیبایی رایج ترین جراحی در ایران است و مردم در مورد بسیاری از این جراحی ها اطلاعات دقیقی دارند. برای مثال جراحی بینی یکی از جراحی های رایج است که اکثر ایرانیان اطلاعات زیادی درباره آن دارند. با وجود این، هنوز برخی از جراحی ها هستند که بسیاری از افراد یا اطلاعات اندکی در مورد آن دارند یا از وجود آن بی خبرند. لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن در ناحیه لابیا یکی از این جراحی های زیبایی است که در حوزه پزشکی زنان انجام می شود و طرفداران زیادی دارد. اما آیا شما به عنوان یک خانم اطلاعات کافی در مورد این جراحی دارید؟ آیا می دانید که لابیاپلاستی چیست و چطور انجام می شود؟ یا اگر تصمیم به انجام این جراحی گرفته اید، آیا می دانید که باید به کدام جراح زیبایی زنان مراجعه کنید و یا بهترین جراح لابیاپلاستی تهران را چگونه انتخاب کنید؟ در این مطلب سعی داریم تا به طور کامل به جراحی لابیا پلاستی بپردازیم و با جزئیات این عمل آشنا شویم.

فهرست محتوا

آشنایی با آناتومی دستگاه تناسلی بانوان

قبل از آن که به سراغ توضیحات کامل جراحی لابیاپلاستی برویم، ابتدا با چند واژه آشنا می شویم که آناتومی دستگاه تناسلی زنان را تشکیل می دهند.

تمام قسمت ناحیه تناسلی زن که از بیرون قابل مشاهده است و شامل قسمت رویش موها تا پرینه می شود.

ناحیه چروکیده و عضلانی که در فاصله واژن تا  مقعد قرار گرفته است.

ناحیه مثلثی شکل به نام تپه ونوس هم شناختهمی شود. این ناحیه حالت بالشتک مانند دارد و در قسمت بالایی مهبل قرار گرفته است. رویش موها در این ناحیه از واژن قابل مشاهده است.

لب های بزرگ واژن که به صورت دو بالشتک با بافتی از چربی که در دو طرف ولوا قرار گرفته اند. قسمت خارجی این ناحیه از مو پوشیده شده و قسمت داخلی آن بدون مو است. شکل و رنگ لابیاماژور در هر فردی متفاوت است.

لب های کوچک واژن که در بخش داخلی واژن و در دو سمت لابیاماژور قرار گرفته است.

ناحیه ای که از بیشترین اعصاب تشکیل شده است و در بالای مجاری ادرار قرار دارد. این ناحیه تحریک پذیرترین ناحیه از اندام تناسلی زنان است.

این ناحیه در مدخل واژن قرار گرفته است و از بافت همبند، الاستیک و کلاژن است. ضخامت این ناحیه در هر فرد متفاوت است.

مختصری درباره انواع جراحی زیبایی واژن

جراحی های زیبایی تنها منصر به صورت یا بدن فرد نیست. امروزه بسیاری از زنان برای افزایش اعتماد به نفس، بهبود روابط جنسی با شریک زندگیشان و همچنین رفع برخی مشکلات اقدام به انجام جراحی های زیبایی واژن می کنند. مهم ترین عمل های زیباسازی و جوانسازی واژن عبارتند از:

 • لابیاپلاستی: این جراحی که برخی آن را لبیوپلاستی و لبیاپلاستی نیز می نامند، عملی است که برای زیبا کردن لب های واژن و ایجاد تقارن در لابیاها انجام می شود.
 • واژینوپلاستی: عملی است که به منظور تنگ کردن واژن و جوانسازی مدخل آن انجام می شود.
 • پرینورافی: این جراحی که با نام پرینوپلاستی هم شناخته می شود، عملی است که روی ناحیه پرینه انجام می شود و شامل تنگ کردن این ناحیه و رفع آسیب آن می شود.
 • فرونوپلاستی: این عمل بر روی کلاهک کلیتوریس انجام می شود و پوست اضافه این ناحیه برداشته می شود.
 • مونس پلاستی: این عمل زیبایی روی ناحیه مونس پوبیس انجام می شود و به از بین بردن افتادگی پوست شکم روی این ناحیه می پردازد.

جراحی زیبایی ناحیه تناسلی بانوان توسط جراح زیبایی واژن روی نواحی مختلف قابل انجام است. هدف ما در این مطلب پرداختن به جراحی لابیاپلاستی است. 

لابیاپلاستی چیست؟

اگر این اصطلاح را شنیده باشید و در اینترنت به سرچ در مورد آن بپردازید، احتمالاً با اصطلاح “جوانسازی واژن” نیز مواجه خواهید شد. جوانسازی واژن اصطلاحی عمومی و گسترده است که شامل روش های گوناگون زیباسازی واژن می شود. لابیاپلاستی یکی از روش های جوانسازی و زیباسازی واژن است. 

لابیاپلاستی عملی است که برای کاهش اندازه لابیامینور و هم تراز کردن آن با لابیاماژور انجام می شود. لابیامینور به بافت های داخلی اندام جنسی گفته می شود که به عنوان لب های کوچک واژن هم شناخته می شوند. این جراحی زیبایی واژن ه کمک چندین تکنیک و  با توجه به وضعیت خاص بیمار انجام می گیرد. این جراحی می تواند به همراه سایر عمل های زیبایی واژن مانند پرینورافی انجام شود.

تفاوت لابیاپلاستی با ختنه دختران چیست؟

پیش از شروع کامل صحبت در مورد مزایا و معایب لابیاپلاستی و نحوه انجام آن، بهتر است که در شروع بحث تفاوت این دو مبحث را با هم بررسی کنیم. متاسفانه هنوز در برخی از مناطق کشور شاهد ختنه کردن دختران هستیم. به همین دلیل ممکن است برخی تصور کنند که ختنه همان لابیاپلاستی است؛ در حالی که چنین تصوری صحیح نیست. در عمل لابیاپلاستی فقط بخش های زائد لابیامینور برداشته می شود و شکل لابیا بدون هیچ گونه آسیب به عصب واژن زیبا می شود. اما در ختنه کردن دختران نه تنها لابیامینور برداشته می شود بلکه کلیتوریس و قسمتی از لابیاماژور نیز آسیب می زند. ختنه هم به حس جنسی زنان آسیب می زند و هم باعث بدشکل شدن واژن می شود.

چرا لابیاپلاستی انجام می شود؟

زنان به چند دلیل اقدام به انجام عمل زیبایی لابیا می کنند. گاهی این عمل برای زیبایی بیشتر و افزایش اعتماد به نفس انجام می شود و گاهی نیز برای رفع مشکلاتی که باعث درد و ناراحتی فرد می شود. بزرگ بودن لابیاها علت اصلی انجام این عمل است. بزرگ بودن لابیاها باعث می شود که زنان در زمان انجام حرکات ورزشی، پوشیدن لباس های تنگ و شلوار جین، فعالیت های جنسی، دوچرخه سواری و سایر فعالیت ها دچار درد شوند. علاوه بر این، به دلیل شکل نامناسب ناحیه تناسلی، در زمان معاشقه احساس خجالت و ناراحتی دارند و به همین دلیل اعتماد به نفس خود را برای رابطه جنسی از دست می دهند. در ادامه به بررسی علل بزرگ شدن لابیا می پردازیم. علت انجام جراحی لابیاپلاستی را می توان به موارد زیر خلاصه کرد:

 • افزایش زیبایی ظاهری واژن و جوانسازی ناحیه تناسلی؛
 • افزایش اعتماد به نفس برای برقراری رابطه جنسی؛
 • از بین بردن درد و ناراحتی ناشی از بزرگ بودن لابیاها حین رابطه جنسی؛
 • رفع مشکل انحراف ادرار؛
 • رفع درد و ناراحتی هنگام پوشیدن شلوار تنگ، دوچرخه سواری و اسب سواری؛
 • متقارن ساختن لابیاها؛
 • رفع تیرگی واژن.

این جراحی اگر توسط بهترین جراح لابیاپلاستی انجام شود، می تواند تمامی اهداف زنان از انجام این جراحی را برطرف کند.

علت بزرگ شدن لابیا چیست؟

بزرگ شدن لابیاها علل مختلفی دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

زایمان

بارداری و زایمان های متعدد مهم ترین علل تغییر شکل لابیامینورها است. این موضوع به خصوص در افرادی مشاهده می شود که زایمان طبیعی داشته اند.

افزایش سن

لب های واژن زنان در طول زندگی آن ها رشد می کند و تغییرات آن در پایان دوران بلوغ به شکل نهایی خود می رسد. افزایش سن و ورود به سن یائسگی با تغییرات هورمونی همراه است و این تغییرات بر قسمت های مختلف بدن زنان از جمله ناحیه تناسلی آن ها تاثیرگذار است. بعد از سن 40 سالگی بدن زنان دچار افتادگی و چروک می شود. لابیاپلاستی به رفع مشکل ناشی از افزایش سن در ناحیه لابیا می پردازد و باعث جوانسازی این ناحیه می شود.

تغییرات هورمونی

هورمون ها نقش مهمی در حیات جنسی زنان دارند. تغییر اندازه و رنگ لابیا نیز ناشی از تغییرات هورمونی است. در زمانی که دختران در سن رشد قرار دارند، میزان هورمون های آن ها  اندازه لابیاهای آن ها بیشترین اندازه را دارد. در دوران یائسگی میزان هورمون ها کاهش می یابد و به کمترین میزان خود می رسد. به همین دلیل اندازه لابیاها در این دوران به کمترین میزان خود می رسد.

 چاق و لاغری مداوم

تغییر وزن مداوم و نداشتن وزن ثابت باعث بروز چین و چروک در ناحیه لابیامینوها و افتادگی لب های واژن می شود.

کاهش چربی بدن

افرادی که وزن کمی دارند یا به دلیل رژیم غذایی وزن زیادی را از دست داده اند و یا با افزایش سن، میزان چربی های بدن آن ها کاهش یافته، دچار شل شدگی لابیا و بروز چین و چروک در این ناحیه می شود.

مصرف  برخی داروهای هورمونی

همان طور که گفتیم، تغییرات هورمونی باعث تغییر شکل لابیا در زنان می شود. مصرف بعضی از داروها سطح هورمون های زنان را تغییر می دهد و به این ترتیب شکل لابیاها تغییر می کند.

چه کسانی می توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

جراحی زیبایی لابیا برای تمام بانوانی که به دلیل ژنتیکی یا به دلیل تغییر شکل ناشی از افزایش سن و زایمان از شکل اندام تناسلی خود راضی نیستند می توانند برای انجام این جراحی اقدام کنند. به صورت دقیق تر، این جراحی برای افراد زیر مناسب است:

 • خانم هایی که به دلیل زایمان های متعدد شکل و فرم لب های واژن آن ها تغییر کرده است. در این افراد در بسیاری از موارد واژن دچار گشادی نیز شده است که در این صورت می توانند عمل لابیاپلاستی را همزمان با تنگ کردن واژن انجام دهد.
 • خانم هایی که فرم لابیای آن ها به صورت مادرزادی و از بدو تولد نامتقارن و غیرطبیعی است.
 • خانم هایی که به دلیل کاهش وزن زیاد یا افزایش سن، لب های واژنشان بزرگ شده است.
 • خانم هایی که به دلیل بیرون بودن لابیامینورها دچار عفونت مکرر می شوند.

چه کسانی نمی توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

جراحی لابیاپلاستی برای افراد زیر توصیه نمی شود:

خانم هایی که برای رفع مشکل خلا عاطفی با همسر خود تصمیم به این عمل می گیرند

جراحی زیبایی لابیا اگرچه باعث افزایش زیبایی ناحیه تناسلی و افزایش اعتماد به نفس می شود اما برای افرادی که دچار مشکلات عاطفی ریشه ای با همسر خود هستند و تصور می کنند با این عمل مشکل رفع می شود، عمل مناسبی محسوب نمی شود.

خانم هایی که باردار هستند

خانم هایی که در دوران بارداری قرار دارند بهتر است این عمل را به دو ماه بعد از زایمان موکول کنند. اگر پیش از بارداری و زایمان عمل لابیاپلاستی انجام داده اید و تصمیم دارید که زایمان طبیعی داشته باشید، هیچ مانعی وجود ندارد. این عمل برخلاف جراحی تنگ کردن واژن بعد از زایمان برگشت پذیر نخواهد بود.

خانم هایی که دارای زگیل یا تبخال تناسلی فعال هستند

زنانی که مبتلا به ویروس زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی هستند نمی توانند هیچ گونه عمل زیبایی واژن انجام دهد.

خانم هایی که عفونت واژینال و زخم فعال دارند

خانم هایی که دارای عفونت واژن فعال هستند یا زخم و جراحت روی واژن آن ها وجود دارد، باید ابتدا برای درمان مشکل اقدام کنند، سپس می توانند عمل لابیاپلاستی انجام دهند.

دختران زیر 18 سال و زنان بالای 55 سال

لابیاپلاستی برای دخترانی که شکل واژن آن ها تکامل نیافته و نهایی نشده است، امکان پذیر نیست. معمولاً این عمل برای دختران بالغ بالای 18 سال قابل انجام است. همچنین زنانی که بیش از 55 سال سن دارند، به دلیل این که زخم هایشان دیرتر بهبود می یابد و امکان بروز عفونت وجود دارد، نمی توانند این عمل را انجام بدهند.

روش های جراحی لابیاپلاستی چگونه است؟

در گذشته که این عمل هنوز فراگیر نشده بود و کمتر کسی آن را انجام می داد، تنها یک روش برای آن وجود داشت. اما با پیشرفت علم پزشکی، تکنیک های جدیدی نیز برای این عمل استفاده شد. در حال حاضر، این عمل توسط بهترین جراح لابیاپلاستی با دو تکنیک متفاوت انجام می شود:

 1. روش برش خطی یا Trim
 2. روش وج (Wedge)

انتخاب این روش ها طبق تصمیم بهترین جراح لابیاپلاستی و بر اساس وضعیت اندام تناسلی شما انجام می شود. در ادامه به صورت دقیق تر با این روش ها آشنا خواهیم شد.

روش برش خطی در لابیاپلاستی

تکنیک Trim یا برش خطی اصلی ترین تکنیک جراحی لابیاپلاستی است که نتایج طبیعی تری را به همراه دارد. این تکنیک پرکاربردترین تکنیکی است که بهترین جراحان لابیاپلاستی آن را به کار می برند.

در تکنیک برش خطی (Trim)، برای آن که لابیاها قرینه سازی شود، برش هایی به صورت منحنی ایجاد می شود و مقدار مناسبی از لابیامینور برداشته می شود. در این تکنیک بخش های اضافه لابیا به مقدار حذف می شود که لب های واژن قرینه سازی و هم اندازه شوند.

دکتر حبیبه احمدی:

تکنیک تریم یا برش خطی بهترین روش برای جراحی لابیاپلاستی است زیرا نتیجه این عمل کاملاً طبیعی است، به حس جنسی زنان صدمه ای وارد نمی کند و علاوه بر زیباسازی و جوانسازی لابیاها، باعث رفع تیرگی ناحیه تناسلی هم می شود.

تکنیک وج در لابیاپلاستی

روش وج (wedge) برای خانم هایی توصیه می شود که لابیای آن ها بزرگ است اما اندازه کلیتوریس در آن ها کوچک است. در این روش ضخامتی جزئی از لابیاها برداشته می شود. این جراحی نسبت به تکنیک تریم نتیجه ای غیرطبیعی تر دارد. برش ها در این روش به صورت V شکل است و ممکن است که پارگی بعد از عمل لابیاپلاستی اتفاق بیافتد.

مدت زمان جراحی زیبایی لابیا چقدر است؟

مدت زمان عمل زیبایی لابیاپلاستی، به تکنیک جراحی و میزان مشکل بستگی دارد. معمولاً در زمان مشاوره، متخصص زنان در مورد مدت زمان عمل شما را آگاه می کند. این جراحی بین 30 دقیقه تا 1 ساعت 30 دقیقه ممکن است طول بکشد.

لابیاپلاستی با لیزر و بدون بخیه

برخی از متخصصین زنان توصیه می کنند که عمل لابیاپلاستی با لیزر انجام شود. اگرچه لیزر عمل را به صورت کم تهاجمی انجام می دهد اما نتیجه عمل به خوبی جراحی نیست و از ظرافت کافی برخوردار نخواهد بود.

چه روشی برای انجام لابیاپلاستی مناسب تر است؟

در حال حاضر روش ها و تکنیک های مختلفی برای کاهش اندازه لابیا وجود دارد که هر یک از تکنیک ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. با این حال، برای انتخاب روش مناسب لابیاپلاستی باید حتماً به بهترین جراح لابیاپلاستی مراجعه کنید تا با توجه به وضعیت بدنی شما، بهترین تکنیک لابیاپلاستی را پیشنهاد کند.

آشنایی با مزایا و خطرات عمل لابیاپلاستی

به طور کلی جراحی لابیاپلاستی اگر توسط جراح خوب لابیاپلاستی انجام شود، عمل سخت و خطرناکی نیست و هیچ گونه مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. اما اگر جراحی توسط غیرمتخصص انجام شود می تواند آسیب های خطرناکی به اندام تناسلی زنان وارد کند. در ادامه مزایا و معایب لابیاپلاستی را بررسی خواهیم کرد.

مزایا

 • افزایش زیبایی ناحیه تناسلی؛
 • افزایش اعتماد به نفس فرد؛
 • رفع درد و ناراحتی در زمان برقراری رابطه جنسی که ناشی از بزرگ بودن لابیا است؛
 • افزایش حس راحتی و آرامش فرد زمان پوشیدن لباس های تنگ یا شلوار جین؛
 • افزایش میل جنسی با افزایش اعتماد به نفس.

عوارض

درد، سوزش، تورم و خارش مختصر بعد از عمل جراحی طبیعی است و بعد از چند روز برطرف خواهد شد. اما اگر جراح، غیرمتخصص باشد، مشکلاتی از قبیل موارد زیر به وجود می آید:

 • ایجاد هماتوم (جمع شدن خون)
 • ایجاد نکروز بافتی در نزدیکی لبه های واژن که به دلیل عدم خونرسانی اتفاق می افتد؛
 • درد مزمن که به دلیل تداخل عصبی اتفاق می افتد؛
 • دیسپارونیا (درد هنگام رابطه جنسی)؛
 • زخم شدن اطراف لابیا؛
 • بروز عفونت ناشی از عدم مراقبت حین جراحی و بعد از آن؛
 • نامناسب شدن نتیجه جراحی و غیرقرینگی لابیاها؛
 • برداشتن غیراصولی و نامناسب لابیاها؛
 • تشکیل فیستول

تمام عوارض طولانی مدت بعد از جراحی لابیاپلاستی در اثر خطای انسانی ایجاد می شوند و کافی است پیش از انجام جراحی به خوبی تحقیق و بررسی کنید و بهترین جراح متخصص لابیاپلاستی را انتخاب کنید.

انتخاب بهترین جراح لابیاپلاستی تهران

همان طور که گفتیم، جراح نقش بسیار مهمی در انجام این عمل دارد. بسیاری از خانم هایی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی لابیا دارند، این سوال برایشان مطرح است که آیا انتخاب جراح خوب لابیاپلاستی تاثیری در عمل دارد؟ در پاسخ باید گفت که بله، کاملاً. نتیجه این جراحی هم از نظر زیبایی و هم از نظر حفظ سلامت اهمیت بسیار زیادی دارد. ناحیه تناسلی از عصب های بی شماری تشکیل شده است که خطای پزشک می تواند به اعصاب این ناحیه صدمه بزند. توصیه می کنیم که پیش از جراحی، حتماً به خوبی بررسی و تحقیق کنید و با مراجعه حضوری به مطب پزشک، از نمونه کارهای او دیدن کنید و بهترین جراح لابیاپلاستی را انتخاب کنید.

اگر ساکن شهرهای بزرگی مانند تهران هستید و به دلیل فعالیت تعداد زیاد متخصصان زنان انتخاب بهترین جراح لابیاپلاستی تهران برایتان دشوار است، باید با در نظر گرفتن ویژگی های یک جراح زیبایی زنان خوب، انتخاب خود را انجام دهید. در ادامه به بررسی ویژگی ها می پردازیم.

ویژگی های جراح لابیاپلاستی خوب در تهران

پیش از انجام عمل زیبایی لبیاپلاستی، با تحقیق و بررسی در شبکه های اجتماعی می توانید نظرات سایرین را بخوانید و سپس به کمک ویژگی های زیر بهترین جراح لابیاپلاستی تهران را انتخاب کنید.

 • داشتن مجوز جراحی های زیبایی؛
 • داشتن اخلاق حرفه ای و مناسب با بیمار؛
 • فعالیت در محیطی استریل، آرام و بهداشتی؛
 • تبحر در تشخیص بهترین تکنیک با توجه به بدن بیمار؛
 • مجهز بودن به دستگاه های پیشرفته؛
 • داشتن نمونه کارهای موفق بسیار؛
 • توجه به سلامت بیمار؛
 • خوش برخورد بودن.

نحوه انتخاب بهترین دکتر زنان برای لابیاپلاستی در تهران

در قسمت بالا در مورد اهمیت انتخاب بهترین متخصص لابیاپلاستی صحبت کردیم و با ویژگی های یک جراح لابیاپلاستی خوب آشنا شدیم. در ادامه، برای آن که بتوانید انتخاب راحت تری داشته باشید، نحوه انتخاب یک جراح خوب لابیاپلاستی را بیان می کنیم.

 • در تمامی شبکه های اجتماعی و گوگل سرچ کنید و لیستی از متخصصان زنان فعال در حوزه زیبایی تهیه کنید. می توانید با بیماران به صورت آنلاین صحبت کنید و نظرات آن ها را بخوانید.
 • در مرحله بعدی، به بررسی سوابق پزشک، کارنامه علمی و کارنامه کاری آن ها بپردازید.
 • به صورت حضوری به مطب پزشک مراجعه کنید و نمونه کارهای وی را ملاحظه کنید و با بیماران حاضر در مطب صحبت کنید؛
 • در نهایت با توجه به ارزیابی های انجام شده، تصمیم نهایی را برای انجام جراحی بگیرید.

مهم ترین نکات قبل از جراحی لابیاها

قبل از انجام این عمل، نکاتی لازم است که رعایت آن ها به داشتن عملی خوب کمک خواهد کرد. این نکات عبارتند از:

 • قبل از انجام عمل، پزشک آزمایشی برای شما تجویز می کند تا اطمینان یابد که عفونت فعالی وجود ندارد. در صورتی که عفونت فعال یا زگیل تناسلی فعال دارید، ابتدا باید مشکل درمان شود و سپس عمل شوید.
 • مصرف الکل و سیگار را از حداقل 2 هفته پیش از جراحی قطع کنید.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون، اعم از داروهای گیاهی و ویتامین ها، را از 2 هفته قبل عمل قطع کنید. ویتامین E، امگا-3، چای سبز و آسپرین از جمله این داروها هستند. مصرف داروهای رقیق کننده خون باعث بروز خونریزی حین عمل می شود.
 • شب قبل از عمل نباید رابطه جنسی داشته باشید.
 • شب قبل از عمل حمام کنید.

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

بعد از این عمل زیبایی واژن حتماً موارد زیر را رعایت کنید تا نتیجه عمل مطلوب باشد:

 • داروهای تجویز شده توسط جراح را سر ساعت مصرف کنید. این داروها شامل آنتی بیوتیک نیز می باشد. آنتی بیوتیک های تجویز شده می تواند به صورت موضعی باشد مانند پماد اریترومایسین، یا به صورت خوراکی مصرف شود مانند سفالوسپورین های نسل اول یا ترکیبی از آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی. آنتی بیوتیک های موضعی باید بعد از هر بار شست و شوی واژن استفاده شوند. توجه کنید که هرگز از صابون برای شست و شوی واژن استفاده نکنید و برای شست و شو از ژل مخصوص استفاده کنید.
 • برای جلسات معاینه بعد از عمل نزد پزشک حضور پیدا کنید.
 • ورم و احساس درد خفیف بعد از این عمل طبیعی است. مصرف مسکن های تجویزی به کاهش درد کمک می کنند.
 • استفاده از کمپرس یخ و مصرف مایعات فراوان برای کاهش ورم توصیه می شود.
 • بعد از عمل از استحمام طولانی و نشستن در وان یا شنا کردن خودداری کنید.
 • تا حداقل یک ماه بعد از جراحی لباس های گشاد و نخی بپوشید.
 • بعد از هر بار توالت رفتن، واژن را به آرامی خشک و تمیز کنید. پانسمان روی محل جراحی باید حداقل تا 5 روز بعد از عمل و تا زمان خشک شدن زخم ها باقی بمانند.
 • توصیه می شود که برای تسریع روند بهبودی و پیشگیری از بروز عفونت، تا 2 ماه بعد از عمل، از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین تا بهبودی کامل خودداری کنید.
 • اگر شاغل هستید، ممکن است پزشک توصیه کند که تا 1 هفته استراحت کنید و از محل کارتان مرخصی بگیرید.
 • معمولاً توصیه می شود که بعد از عمل برای برطرف شدن لخته های خون، به آرامی راه بروید. نشستن طولانی مدت و فعالیت های سنگین حداقل تا یک ماه ممنوع است.
 • ·         توصیه می شود که تا بهبودی کامل از دوچرخه سواری یا سوار شدن بر اسب بپرهیزید.
 • حداقل به مدت 2 هفته از سیگار بپرهیزید.
 • در صورت بروز تب خفیف بعد از عمل، با نظر پزشک می توانید از داروهای ضد تب مانند قرص استامینوفن استفاده کنید.
 • ·         مصرف غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه های و سبزیجات تازه توصیه می شود. مواد غذایی دارای فیبر مانع از بروز یبوست و فشار به لابیا می شوند.

نکته: در صورتی که تورم یا خونریزی مشخصی دارید، یا دردتان شدید است و یا تب کاهش پیدا نمی کند، بلافاصله باید با پزشک تماس بگیرید.

استفاده از پد و نواربهداشتی بعد از جراحی زیبایی واژن

متخصصان توصیه می کنند که برای خشک ماندن این ناحیه بعد از جراحی از پد روزانه غیرمعطر استفاده شود.

آیا بعد از جراحی لابیاپلاستی، میل جنسی کاهش می یابد؟

یکی از مهم ترین نگرانی های بانوان برای عمل لابیاپلاستی این است که با انجام عمل لابیاپلاستی، میل جنسی آن ها کاهش یابد یا نتوانند ارضا شوند. در این مورد باید گفت که بخش تحریک پذیر اندام تناسلی زنان، ناحیه کلیتوریس است که با انجام لابیاپلاستی فقط پوست اضافه آن برداشته می شود و هیچ تاثیری روی اعصاب واژن و میل جنسی ندارد. ضمن این که با برداشتن پوست اضافه و آویزان روی کلاهک،  برخورد با این ناحیه حین رابطه بیشتر می شود و در نتیجه تحریک پذیری افزایش می یابد. علاوه بر این، زیبا شدن اندام تناسلی با افزایش اعتماد به نفس همراه است و همین امر باعث افزایش میل زنان به رابطه جنسی خواهد شد و روابط زناشویی را بهبود می بخشد.

تجربه عمل جراحی لابیاپلاستی و نتیجه آن

جراحی لابیاپلاستی اگر توسط یک متخصص خوب زنان انجام شود، می تواند نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرینه سازی و زیباسازی لابیاها؛
 • افزایش میل و لذت جنسی در زنان؛
 • افزایش اعتماد به نفس برای ارتباط جنسی؛
 • جوانسازی واژن؛
 • سفت کردن و رفع شلی واژن؛
 • رفع بیرون زدگی لابیاها؛
 • رفع نقص های مادرزادی در ناحیه واژن.

نکته: نتیجه عمل لابیاپلاستی بعد از کاهش ورم و التهاب مشخص می شود.

عمل های همزمان با لابیاپلاستی

گاهی بنا به تشخیص پزشک نیاز است تا عمل های دیگری نیز همزمان با لابیاپلاستی انجام شود. در ادامه به این عمل های همزمان می پردازیم.

تزریق چربی به واژن همراه با لابیاپلاستی

گاهی علاوه بر این که لابیامینورها دچار دفرمیته هستند، لب های بزرگ واژن یا همان لابیاماژورها به دلایل مختلف بافت چربی خود را از دست داده اند و دچار چروک شدگی و افتادگی شده اند. تزریق چربی به لابیاماژور همزمان با عمل لابیاپلاستی به فرم کلی واژن شکل زیبایی می دهد و باعث جوانسازی ناحیه تناسلی می شود.

تنگ کردن واژن همزمان با لابیاپلاستی

تنگ کردن واژن به شیوه های مختلف از جمله پرینورافی یا تنگ کردن با نخ انجام می شود. گاهی زنان به دلیل زایمان یا افزایش سن هم دچار گشاد شدن واژن شده اند و هم فرم لابیاهای آن ها عوض شده است. به همین دلیل، به توصیه متخصص زنان عمل تنگ کردن واژن همراه با لابیاپلاستی انجام می شود.

جراحی زیبایی کلیتوریس همزمان با لابیاپلاستی

گاهی بنا به تشخیص متخصص زنان و زایمان، نیاز است تا کلاهک کلیتوریس کوچک تر شود یا پوست اضافه آن برداشته شود. در این صورت، حین انجام لابیاپلاستی، کلاهک کلیتوریس را نیز جراحی می کند تا اجزای بیرونی واژن از نظر شکل ظاهری و اندازه در تناسب با هم قرار بگیرند. این عمل در واقع جراحی هودوپلاستی همزمان با لابیاپلاستی است.

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی چه زمانی لازم است؟

بسیاری از افراد که قبل از عمل بررسی های لازم برای انتخاب بهترین جراح لابیاپلاستی را ندارند، ممکن است با مشکلات عمده ای نظیر نامتقارن شدن لابیاها و نامناسب شدن شکل آن ها مواجه شوند. به همین دلیل نیاز است تا عمل ترمیم لابیاپلاستی انجام شود. جراحی ثانویه لابیاپلاستی به مراتب سخت تر از جراحی اولیه است و به همین دلیل حتماً برای این عمل باید به یک جراح خوب زنان مراجعه کرد تا آسیب بیشتری به بافت واژن وارد نشود.

لابیاپلاستی برای دختران باکره

اکنون که با این عمل به طور کامل آشنا شدید، شاید این سوال مطرح شود که آیا جراحی لابیاپلاستی باعث آسیب به پرده بکارت می شود؟ در پاسخ باید گفت که جراحی لابیاپلاستی روی قسمت خارجی واژن صورت می گیرد و هیچ آسیبی به بکارت وارد نمی کند. دختران بالای 18 سال که اندام تناسلی آن ها به طور کامل رشد کرده باشد، می توانند این عمل را انجام دهند. بسیاری از دختران باکره به دلیل بزرگ بودن لابیاها هنگام لباس پوشیدن، ورزش، دوچرخه سواری و دیگر فعالیت ها دچار درد و ناراحتی می شوند. این عمل به رفع مشکل آن ها کمک می کند.

چند نکته مهم بعد از عمل لابیاپلاستی

امکان پارگی پس از عمل زیبایی لابیا

متخصصان جراحی زیبایی زنان بر این باورند که اگر جراحی لابیاپلاستی به درستی انجام نشود و تکنیک مناسب پیاده سازی نشود، ممکن است پارگی بعد از لابیاپلاستی که دهینسس نامیده می شود، اتفاق بیفتد. اما گاهی با وجود تکنیک مناسبی که جراح به کار برده و رعایت تمامی نکات بعد از عمل، فرد دچار پارگی می شود. این موضوع ناشی از عوامل زیر است:

 • مصرف سیگار و دخانیات بعد از لابیاپلاستی
 • ضعف در سیستم ایمنی و ابتلا به بیماری قبل از عمل
 • ابتلا به ویروس زگیل تناسلی و عدم درمان آن قبل از جراحی

رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی

متخصصان اکیداً توصیه می کنند که برقراری رابطه جنسی تا 1 ماه بعد از عمل ممنوع است. علاوه بر این، ارتباط جنسی بعد از 1 ماه تنها در صورتی امکان پذیر است که التهابات ناشی از جراحی و ورم آن از بین رفته باشد و ترمیم بافت به خوبی صورت گرفته باشد.

ورزش بعد از لابیاپلاستی

دوره نقاهت عمومی لابیاپلاستی 3 روز است و می توانید بعد از 3 روز استراحت، به کارهای روزمره بازگردید. بعد از این مدت و تا زمان بهبودی کامل نمی توانید کارهای سنگین از جمله ورزش سنگین و پیاده روی طولانی داشته باشید. فعالیت سنگین بعد از لابیاپلاستی به بخیه ها فشار وارد می کند. انجام ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، بدنسازی، دویدن، پیاده روی سنگین و طولانی و شنا ممنوع است.

هزینه جراحی لابیاپلاستی چقدر است؟

جراحی لابیاپلاستی یکی از جراحی های زیبایی زنان به حساب می آید و به همین دلیل هیچ بیمه ای هزینه های آن را پوشش نمی دهد. همچنین در مورد هزینه دقیق این جراحی باید گفت که تعیین هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • تخصص جراح و مهارت او؛
 • میزان مشکلات بیمار؛
 • تکنیک انجام جراحی؛
 • هزینه کلینیک؛
 • نیاز بیمار به انجام عمل های همزمان با لابیاپلاستی مانند تزریق چربی به واژن، کلیتوریس، تنگ کردن واژن و …؛

جراحی لابیامینور یکی از جراحی های زیبایی محسوب می شود و به همین دلیل بیمه هیچ پوششی برای آن قائل نخواهد بود. از طرف دیگر، هزینه این جراحی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • میزان تخصص جراح؛
 • میزان مشکلات فرد (میزان تقارن، شل شدگی، چروک)؛
 • نیاز به عمل های تکمیلی دیگر مانند جراحی زیبایی کلیتوریس، تنگ کردن، سفید کردن واژن؛
 • تکنیک ها و روش های جراحی.

هزینه این جراحی با مراجعه حضوری به متخصص زنان مشخص خواهد شد.

سوالات متدوال در مورد عمل لابیاپلاستی

در ادامه به بررسی سوالات رایج در زمینه جراحی زیبایی لابیا می پردازیم.

آیا انجام همزمان لابیاپلاستی با تزریق چربی به واژن وجود دارد؟

بله. درصورتی که حجم لابیاماژور کم باشد و دچار چروک شده باشد، امکان تزریق چربی همزمان با لابیاپلاستی وجود دارد.

آیا می توان همزمان با زایمان لابیاپلاستی هم انجام داد؟

لابیاپلاستی یکی از عمل های زیبایی است و انجام آن برای زنان ضروری به حساب نمی آید. به دلیل این که زایمان برای مادر عملی سنگین محسوب می شود و خونریزی نیز وجود دارد، انجام همزمان لابیاپلاستی و زایمان توصیه نمی شود. بهتر است عمل لابیاپلاستی را به بعد از زایمان موکول کنید.

جراحی لابیاپلاستی خطر دارد؟

این جراحی اگر توسط یک متخصص ماهر انجام شود و تکنیک های صحیح به کار برده شود، هیچ خطری ندارد و جراحی آسانی خواهد بود که نتایج فوری و مطلوب دارد.

دوره نقاهت عمل لابیاپلاستی چقدر است؟

این جراحی سبک و آسان است و بعد از دو روز استراحت کامل می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید. اما فعالیت سنگین تا بهبودی کامل ممنوع است.

آیا بعد از جراحی لابیا باید آنتی بیوتیک مصرف کرد؟

بله، تجویز آنتی بیوتیک به عهده پزشک خواهد بود. راس ساعت آنتی بیوتیک را مصرف کنید تا از بروز عفونت واژینال جلوگیری شود.

بهترین سن برای انجام لابیاپلاستی چه سنی است؟

دختران باید بعد از بلوغ کامل و رشد اندام تناسلی این عمل را انجام دهند که معمولاً بعد از 20 سالگی است. این عمل بعد از 50 سالگی توصیه نمی شود.

نتیجه گیری

 در این مطلب به طور کامل به بررسی جراحی زیبایی لابیاپلاستی برای زنان پرداختیم و با دلایل انجام این جراحی، مزایا و معایب آن و روش های مختلف آن آشنا شدیم. این عمل اگرچه عملی آسان و بی خطر است اما نیاز است تا برای انجام آن به بهترین جراح لابیاپلاستی مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

24 پاسخ به “راهنمای کامل عمل لابیاپلاستی”

 1. زهرا گفت:

  من حدود یک ماه از لابیاپلاستی ام میگذره ولی هنوزم درد میگیره یه وقتایی، خیلی اذیتم میکنه دکترم هم رفتم دوباره ولی میگه طبیعیه الان دیدم شما گفتین تا یک هفته اگر درد و تورم داشته باشه عادیه ولی این دردی که هراز گاهی شدت میگیره چی؟ در حدی که نفسم بند میره! میشه لطفا راهنماییم کنید؟

  • تیم محتوا گفت:

   سلام به شما
   نتایج لابیاپلاستی 6 ماه پس از عمل قابل استناد است علاوه بر آن برای بررسی احتمال عفونت و علت درد لازم است مراجعه حضوری به مطب دکتر احمدی یا همکاران داشته باشید.

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   با سلام
   در این خصوص نیاز به معاینه حضوری وجود دارد چراکه ممکن است بخیه ها جذب نشده باشند و نیاز به کشیدن آنها باشد.

 2. مهسا گفت:

  من هنوز 18 سالم نشده ولی همیشه سوزش و خارش دارم و مجبورم شلوار گشاد بپوشم اگه خانواده ام رضایت بدن باز هم چون زیر 18 سال هسم عملم رو انجام نمیدید؟

 3. مرضیه گفت:

  سلام خانم دکتر
  خسته نباشید
  یکی از دوستای من بعد از لابیپلاستی تورم زیاد و عدم قرینگی داره و خودش همش میگه که ناقص شدم امکان لابیاپلاستی مجدد وجود داره؟

  • تیم محتوا گفت:

   سلام به شما
   لازم به بررسی شرایط است لطفا از طریق مشاوره آنلاین یا مراجعه به مطب با دکتر مشورت کنید.

 4. مریم گفت:

  میشه همزمان با زایمان لابیاپلاستی کرد خانم دکتر؟

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   سلام با تشکر از سوال خوبتون
   انجام لابیاپلاستی بعد از زایمان سزارین یا طبیعی نیاز به مراقبت های خاصی مانند مصرف پماد های موضعی، آنتی بیوتیک های خوراکی، کمپرس سرد و گرم و… انجام این موارد همزمان بعد از زایمان برای بیمار سخت است ضمن اینکه مراقبت از جنین، شیردهی و بیداری ها و خستگی های پس از زایمان نیز امکان این مراقبت ها را کاهش می دهد. توصیه می شود که این جراحی ها همزمان انجام نشود. اما در شرایط حاد با شرح وضعیت به بیمار انجام می شود.

 5. زینه گفت:

  لابیاپلاستی با جراحی بهتر یا لیزر؟

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   با سلام
   نتیجه عمل با لیزر و جراحی (ترکیب دو روش )بسیار بهتر خواهد بود البته تعیین روش بستگی به نوع لبیا ها و ضخامت بافت دارد.

 6. صبا صادقی گفت:

  عالی

 7. مهسا گفت:

  خیلی خوب بود ممنون خانم دکتر فقط اینکه بخیه های لابیاپلاستی چجورین؟ جذبی ان یا کشیدنی؟ و اینکه دوره نقاهتشم چقد طول میکشه؟ بعد چند وقت میتونیم بریم سر کار مجدد؟

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   با سلام
   بخیه های لبیاپلاستی کاملا جذبی هستند و از نخهای بسیار ظریف استفاده میشود در واقع از نخهایی که پشت پلک چشم زده میشود.

 8. مهسا گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز
  هزینه لابیاپلاستی چقدر هست؟

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   با سلام
   تا قبل از عید تخفیف داریم به پیج اینستاگرام مراجعه کنید اطلاعات کامل در پیج هست.

 9. میترا گفت:

  عوارض خاصی داره خانم دکتر؟

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   با سلام
   لبیا پلاستی باید حتما توسط جراح متبحر و مجرب انجام شود تا عصبها آسیب نبینند و غیر قرینگی بعد از عمل ایجاد نشود و همچنین محل جراحی عفونت نکند و بخیه ها اثری از خودشون باقی نگذارند. بنابراین درصورت مراجعه به پزشک متخصص این جراحی بدون عارضه می باشد.

 10. Melody گفت:

  دوران نقاهت بعد از عمل چند روز هست؟

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   با سلام
   دوره نقاهت لبیاپلاستی 2 الی 3 روز هست و بعد از آن میتوانید به محل کار برگشته و فعالیت های روزانه از سر گیرید.

 11. فافا نیکپور گفت:

  سلام ، من خیلی دچار افتادگی واژن و گشادی واژن همزمان با زایمان شدم ، میخواستم هزینه عمل بدونم

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   با سلام
   افتادگی و گشادی واژن در خیلی از موارد نیازی به جراحی ندارد چراکه با دستگاه هیگز داخل مطب عضله لگن فیزیوتراپی میشود و میتوان مشکل را بدون جراحی حل کرد.
   در مواردی نیز که شدت افتادگی رحم زیاد است و نیاز به جراحی باشد تا قبل از عید میتوانید از تخفیف های گذاشته شده استفاده کنید.

 12. زهرا گفت:

  من همش از درد لابیاپلاستی میترسم، چیکار‌کنم خوب شم

  • دکتر حبیبه احمدی گفت:

   با سلام
   در هنگام لبیاپلاستی یا کاملا بی حس هستید یا بی حسی از کمر یا بیهوشی سبک در کلینیک دارید و درد نخواهید داشت بعد از جراحی هم درد با مسکن قابل تحمل است چس جای نگرانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *