درباره ی لاپاراسکوپی چه می دانید؟

جراحی مدرن در طی دو دهه گذشته بسیار سریع تکامل یافته است و پزشکان تلاش می کنند از روش های موثرتر و بی خطر تر استفاده کنند. لاپاراسکوپی نیز از روش های جراحی نوین به شمار می آید که در آن از میله های باریکی به نام لاپاراسکوپ استفاده می شود.

نحوه جراحی لاپاراسکوپی

نحوه جراحی لاپاراسکوپی – دکتر حبیبه احمدی

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپ میله های باریکی از جنس فیبر نوری است که در انتهای خود دوربین فیلمبرداری کوچکی دارد که پس از فرو کردن در بافت شکمی، به پزشک اجازه می دهد تا اندام های داخل شکم را با وضوح عالی مشاهده کند.

در واقع تصویر از لاپاراسکوپ به یک مانیتور تلویزیونی منتقل می شود که به همه اعضای تیم جراحی اجازه می دهد تا از نمای نزدیک روند عمل را دنبال کنند.

بدون استفاده از این روش، پزشک مجبور است که از برش های بسیار بزرگتر در جراحی استفاده کند و کار را به شیوه سنتی انجام دهد.

به طور معمول لاپاراسکوپ از طریق ناف شکم وارد بدن می کنند زیرا ناف شکم کمترین فاصله را از پوست تا داخل حفره شکم فراهم می کند. علاوه بر این، پنهان کردن برش داخل ناف، نسبتا آسان است.

مزایای لاپاراسکوپی

برخی اوقات جراحان، بسته به شرایط و وضعیت بدنی بیمار لاپاراسکوپ را در مکان دیگری از بدن، وارد شکم می کنند.

این روش در مقایسه با جراحی سنتی چندین مزیت دارد. مزایای آن در زیر آمده است:

  • زخم های کوچکتری بر روی بدن بیمار ایجاد می شود
  • مدت زمان بستری فرد در بیمارستان کمتر است و زودتر مرخص می شود
  • در طول دوران بهبودی بیمار درد کمتری احساس می کند و زودتر بهبود می یابد
  • بیمار زودتر به فعالیت های عادی خود برمی گردد

در حالی که در روش های سنتی، ممکن است فرد بیمار یک هفته یا بیشتر در بیمارستان بستری شوید و بهبودی او به مدت 4 تا 8 هفته طول بکشد.

ابزار انجام لاپاراسکوپی

ابزار انجام لاپاراسکوپی

در حین لاپاراسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

  • قبل از عمل لاپاراسکوپی

قبل از عمل جراحی لاپاراسکوپی، از بیمار خواسته می شود که آزمایش هایی چون تست خون، آزمایش ادرار، نوار قلب، سونوگرافی با امواج اولتراسو را بدهد و هم چنین 6 تا 12 ساعت قبل از عمل، چیزی نخورد و ننوشد.

چنانچه بیمار داروی رقیق کننده خون (داروهای ضدانعقادخون) مانند آسپیرین یا وارفارین مصرف می کند، از او خواسته می شود که چند روز قبل آن را قطع کند. این کار برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد در حین عمل است.

اگر فرد بیمار سیگار می کشد، ممکن است به او توصیه شود که برابی ساعاتی آن را کنار بگذارید. زیرا سیگار کشیدن می تواند بهبودی پس از جراحی را به تاخیر بیندازد و عوارضی مانند عفونت را افزایش دهد.

  • حین عمل لاپاراسکوپی

اکثر لاپاراسکوپی را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند. در لاپاراسکوپی معمولی، در لگن و قسمت پایین شکم، برش کوچکی به طول 2/1 تا 4/3 اینچ ایجاد می کنند. در این روش پزشک گاهی مجبور است، برای بهتر دیدن، شکم را با گاز کربن دی اکسید پر می کند تا شکم متورم وبزرگ شود و فاصله دیواره شکم از اندام های داخلی بیشتر کند. بسته به نوع و میزان عمل، بیمار دو تا شش برش کوچک (اندازه 5 میلی متر تا 12 میلی متر) خواهد داشت. برش ها با بخیه های قابل جذب پوستی که نیازی به برداشتن ندارند یا منگنه های فلزی پوست که پس از 10 روز نیاز به برداشتن دارند ، بسته می شوند.

  • بعد از عمل لاپاراسکوپی

بیمار می تواند به طور عادی دوش بگیرد اما باید تا دو هفته بعد از جراحی از استحمام خودداری کند تا برش ها کاملاً بهبود یابد.

در مرحله بعد، ابزاری به نام لاپاراسکوپ را از طریق برش های کوچک وارد شکم می کنند. همانطور که گفته شد لاپاراسکوپ میله ای فیبر نوری نیم اینچی است که دارای منبع نور و دوربین فیلمبرداری است. دوربین فیلمبرداری به جراح اجازه می دهد تا داخل ناحیه شکم را در نمایشگرهای موجود در اتاق عمل ببند.

بسته به دلیل انجام لاپاراسکوپی، پزشک ممکن است با قراردادن ابزارهای مختلف در برش های ایجاد شده بر روی شکم، از طریق لاپاراسکوپ، عمل جراحی را انجام دهد.

در برخی از کشورها، جراح می تواند از سیستم جراحی دقیق تری به نام داوینچی (da Vinci) استفاده کند. سیستم داوینچی سیستم رباتی است که به پزشک این امکان را می دهد که حرکات دقیق تری انجام دهد و کنترل بیشتری داشته باشد. این نوع جراحی رباتیک، به ویژه برای برداشتن اندومتریوز، محبوبیت بیشتری دارد. جراحی رباتیک در مقایسه با لاپاراسکوپی، ممکن است به برش های بیشتری نسبت، نیاز داشته باشد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است دریابد که قادر به انجام عمل جراحی از طریق لاپاراسکوپ نیست و کار را به روش لاپاراتومی یا برش کامل شکمی، انجام دهد. پزشک در صورت احتمال چنین موردی، قبل از عمل جراحی موضوع را با بیمار درمیان می گذارد.

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

نحوه انجام لاپاراسکوپی

خطرات مرتبط با عمل لاپاراسکوپی

برخی از افراد مانند زنانی که سیگار می کشند، اضافه وزن دارند، ازانواع خاصی از داروها استفاده می کنند، بیماری های ریوی یا قلبی-عروقی دارند و یا در مراحل آخر بارداری هستند، در معرض خطر بیشتری هستند.

در صورتی که فکر می کنید در هر یک از این دسته ها قرار دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

دوره بهبودی پس از جراحی لاپاراسکوپی

گاز دی اکسید کربن، که برای بهتر دیده شدن حفره شکمی در جراحی استفاده می شود،  بعد از عمل در داخل شکم بیمار باقی می ماند که می تواند منجر به موارد زیر شود، اگر چه جای نگرانی نیست و با مصرف مسکن های تجویز شده درد تسکین می یابد.

  • نفخ شکم
  • گرفتگی عضلات
  • درد شانه

تجربه یبوست پس از جراحی غیرمعمول نیست و بیمار به نوشیدن مایعات فراوان و مصرف ملین در صورت نیاز ترغیب می شود. دستورالعمل ها و داروهای خاص بسته به نوع جراحی به بیمار داده می شود.

لازم به ذکر است مدت زمان بهبودی برای همه متفاوت است ولی اکثر بیماران کاملا بهبود یافته و یک هفته پس از لاپاراسکوپی، آماده بازگشت به فعالیت کامل هستند.

عوارض لاپاراسکوپی

برآورد می شود که عوارض جزئی در هر 100 مورد در 1 یا 2 مورد پس از لاپاراسکوپی رخ دهد. در صورتی که علائم زیر را دیده اید، به پزشک معالج خود اطلاع دهید:

به طور کلی، مشاوره بعدی با جراح پس از دو تا چهار هفته رزرو می شود.

سخن پایانی

اگر در مورد استفاده از جراحی لاپاراسکوپی و تکنیک های کم تهاجم در خصوص بیماری خود به اطلاعات یا پاسخ خاصی نیاز دارید ، می توانید با خانم دکتر حبیبه احمدی – متخصص زنان، زایمان و زیبایی از طریق شماره تماس های اعلام شده یا ثبت سوالات در دیدگاه، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *